ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 24/10/2019 02:25

Pagat sipas produktiviteti të punës

Pagat sipas produktiviteti të punës
Rritja e pagave që nuk përcillet nga shtimi i produktivitetit mund të dëmtojë konkurrencën e ekonomisë së shtetit, andaj politikbërësit në Maqedoninë e Veriut duhet ti kushtojnë një vëmendje më të madhe pengimit të ...
Flaka | 10-Oct-2019 23:10
Rritja e pagave që nuk përcillet nga shtimi i produktivitetit mund të dëmtojë konkurrencën e ekonomisë së shtetit, andaj politikbërësit në Maqedoninë e Veriut duhet ti kushtojnë një vëmendje më të madhe pengimit të ...

Vazhdojnë bisedimet për rritjen e pagës minimale
Pagë minimale jo më të ulët se 15 mijë denarë, kërkon Sindikata. Në këtë mënyrë punëtorët do të jenë në gjendje të plotësojnë të paktën nevojat e tyre themelore të jetesës, përcjell FLAKA. Puna duhet të vlerësohet me ...
Flaka | 10-Oct-2019 23:10
Pagë minimale jo më të ulët se 15 mijë denarë, kërkon Sindikata. Në këtë mënyrë punëtorët do të jenë në gjendje të plotësojnë të paktën nevojat e tyre themelore të jetesës, përcjell FLAKA. Puna duhet të vlerësohet me ...

Letra e Bashes, Banka Boterore kundër: PPP-te jo te keqija, bankat vendosin vete per investimet
Pas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë edhe Banka Botërore pozicionohet kundër letrës që kryetari i PD-së Lulzim Basha u dërgoi bankave pak ditë më parë duke u kërkuar që të mos financojnë PPP-të, pasi kur të vijë në ...
Lajmi i Fundit | 10-Oct-2019 20:09
Pas Guvernatorit të Bankës së Shqipërisë edhe Banka Botërore pozicionohet kundër letrës që kryetari i PD-së Lulzim Basha u dërgoi bankave pak ditë më parë duke u kërkuar që të mos financojnë PPP-të, pasi kur të vijë në ...

Pagat sipas produktiviteti të punës
Rritja e pagave që nuk përcillet nga shtimi i produktivitetit mund të dëmtojë konkurrencën e ekonomisë së shtetit, andaj politikbërësit në Maqedoninë e Veriut duhet ti kushtojnë një vëmendje më të madhe pengimit të ...
Koha.mk | 10-Oct-2019 17:03
Rritja e pagave që nuk përcillet nga shtimi i produktivitetit mund të dëmtojë konkurrencën e ekonomisë së shtetit, andaj politikbërësit në Maqedoninë e Veriut duhet ti kushtojnë një vëmendje më të madhe pengimit të ...

Banka Botërore ul parashikimin e rritjes ekonomike në Ballkanin Perëndimor
Banka Botërore tha se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar në muajin prill. Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor u ...
Gazeta Ekonomia | 10-Oct-2019 15:13
Banka Botërore tha se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar në muajin prill. Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor u ...

Banka Botërore ul parashikimin e rritjes ekonomike në Ballkanin Perëndimor
Banka Botërore tha se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar në muajin prill. Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor u ...
Telegrafi | 10-Oct-2019 08:21
Banka Botërore tha se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2 për qind nga 3.5 për qind e parashikuar në muajin prill. Rritja ekonomike në Ballkanin Perëndimor u ...

Alarmante: Deri tani nga Maqedonia janë shpërngulur gjysmë milion qytetarë
Bojan Shimbov, ekonomist në Bankën Botërore është shprehur se praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku kemi largimin më të madh të kuadrit me arsim sipëror. Sipas ...
AlbInfo | 10-Oct-2019 08:48
Bojan Shimbov, ekonomist në Bankën Botërore është shprehur se praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku kemi largimin më të madh të kuadrit me arsim sipëror. Sipas ...

Zhvillimi ekonomik, Hoxha: Investimet kusht për biznese produktive
Ekonomia e tregut në shoqërinë përparimtare thotë se bizneset egzistojnë për konsumatorët dhe pa konsumator të kënaqur nuk ka biznese që arrijnë qëllimet e veta. Viti ekonomik i paralajmëruar nga qeveria duket se mbeti ...
Aktuale.MK | 10-Oct-2019 08:31
Ekonomia e tregut në shoqërinë përparimtare thotë se bizneset egzistojnë për konsumatorët dhe pa konsumator të kënaqur nuk ka biznese që arrijnë qëllimet e veta. Viti ekonomik i paralajmëruar nga qeveria duket se mbeti ...

Gjysmë milion qytetarë janë shpërngulur nga Maqedonia
“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku ...
Koha.mk | 09-Oct-2019 19:49
“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku ...

FED qetëson tregjet – Powell: Rritja ekonomike nuk do të ndalojë
Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, tha se banka qëndron e hapur për ulje të mëtejshme të interesave për t’i bërë ballë rreziqeve, duke përsëritur gatishmërinë e bankës për të mbështetur ekonominë amerikane. ...
ScanTv | 09-Oct-2019 14:02
Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, tha se banka qëndron e hapur për ulje të mëtejshme të interesave për t’i bërë ballë rreziqeve, duke përsëritur gatishmërinë e bankës për të mbështetur ekonominë amerikane. ...

Raporti i BB për Shqipërinë/ Teliti: Besimi i institucioneve financiare ndërkombëtare ka rënë në pikun fundor
Pas publikimit të raportit të Bankës Botërore për ekonominë shqiptare, ka reaguar dhe Partia Demokratike. Në një postim në rrjetet sociale, shefi i kabinetit të kreut të PD-së, Dorian Teliti shkruan se besimi i ...
ScanTv | 09-Oct-2019 12:33
Pas publikimit të raportit të Bankës Botërore për ekonominë shqiptare, ka reaguar dhe Partia Demokratike. Në një postim në rrjetet sociale, shefi i kabinetit të kreut të PD-së, Dorian Teliti shkruan se besimi i ...

Banka Botërore: Ligji për Pagat rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin ‘Pasiguria në ...
Gazeta Ekonomia | 09-Oct-2019 11:46
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin ‘Pasiguria në ...

Banka Botërore: Kosova shënoi rritje ekonomike prej 4%, ky është parashikim për vitin 2021
Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi, eksportet e shërbimeve dhe investimet. Kështu u tha gjatë prezantimit të ...
Monitor | 09-Oct-2019 11:39
Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi, eksportet e shërbimeve dhe investimet. Kështu u tha gjatë prezantimit të ...

Banka Botërore: Ligji për Pagat dhe shpenzimet joproduktive rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin “ Pasiguria ...
Telegrafi | 09-Oct-2019 10:52
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin “ Pasiguria ...

Banka Botërore: Ekonomia shqiptare ka ngecur
Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve publike. ...
Telegraf | 09-Oct-2019 09:22
Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve publike. ...

BB: Ligji për pagat dhe shpenzimet joproduktive rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë
Prishtinë, 9 tetor 2019 – Banka Botërore (BB) parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020 – 2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij ...
Illyriapress | 09-Oct-2019 08:34
Prishtinë, 9 tetor 2019 – Banka Botërore (BB) parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020 – 2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij ...

Banka Botërore ul parashikimin e rritjes së PBB-së për 2019 në Ballkanin Perëndimor
Banka Botërore tha të martën se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2%, nga 3.5% e parashikuar në prill. “Aktiviteti ekonomik po ngadalësohet në Ballkanin ...
Monitor | 09-Oct-2019 08:28
Banka Botërore tha të martën se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2%, nga 3.5% e parashikuar në prill. “Aktiviteti ekonomik po ngadalësohet në Ballkanin ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved