ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 31/05/2020 03:08

Banka Botërore: 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë

Banka Botërore: 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë
mapo.al Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ...
Mapo | 09-Oct-2019 17:58
mapo.al Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ...

Shqipërisë i ikën ‘truri’, raporti i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
BalkanWeb | 09-Oct-2019 16:32
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Nuk ndalet ikja e “trurit”, Banka Botërore: 40% e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë
Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ikjes ...
Lapsi | 09-Oct-2019 17:29
Rreth 40 % e shtetasve shqiptarë që largohen nga vendi për të emigruar në kërkim të kushteve më të mira të jetesës, rezulton të kenë kryer studimet universitare. Kjo e dhënë shqetësuese që tregon për avancimin e ikjes ...

Banka Botërore: Ekonomia shqiptare ka ngecur
Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve publike. ...
Telegraf | 09-Oct-2019 09:22
Ekonomia shqiptare rrezIKOHET nga PPP-të. Dy rreziqet serioze që prekin eksportet vendase. Banka Botërore rekomandon që Shqipëria duhet të ruajë konsolidimin fiskal dhe të rrisë efikasitetin e shpenzimeve publike. ...

‘Ekonomia shqiptare në ngadalësim, rritja më e ulët në Ballkan’
mapo.al Prodhimi i Brendshëm Bruto i Shqipërisë pritet të rritet këtë vit me vetëm 2.9% nga 4.3% që pati parashikuar qeveria, vlerëson Banka Botërore. Rritja e Shqipërisë rezulton më e ulëta në rajonin e Ballkanit. ...
Mapo | 08-Oct-2019 18:45
mapo.al Prodhimi i Brendshëm Bruto i Shqipërisë pritet të rritet këtë vit me vetëm 2.9% nga 4.3% që pati parashikuar qeveria, vlerëson Banka Botërore. Rritja e Shqipërisë rezulton më e ulëta në rajonin e Ballkanit. ...

Shqipërisë i ikën “truri”, raporti “tronditës” i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim me arsim të lartë
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
Standard | 09-Oct-2019 20:39
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Banka Botërore: Ligji për Pagat dhe shpenzimet joproduktive rrezikojnë rritjen ekonomike në Kosovë
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin “ Pasiguria ...
Telegrafi | 09-Oct-2019 10:52
Banka Botërore parashikon që rritja ekonomike në Kosovë për vitin 2020-2021 të jetë afër 4 për qind. Ky parashikim është për 0.2 për qind më i ulët se parashikimi paraprak i këtij institucioni. Në raportin “ Pasiguria ...

Gjysmë milion qytetarë janë shpërngulur nga Maqedonia
“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku ...
Koha.mk | 09-Oct-2019 19:49
“Kur të krahasojmë largimin e të talentuarve nga RMV krahasuar me vendet e Evropës Lindore, 24 vende nga Evropa Lindore, praktikisht Maqedonia së bashku me Armeninë, Moldavinë, Bosnjë dhe Hercegovinën janë vendet ku ...

BB: Emigrimi i “trurit”, 40 % e emigrantëve shqiptarë me arsim të lartë
Raporti më i fundit i Bankës Botërore e sheh me shqetësimin emigrimin e punonjësve më arsim të lartë drejt vendeve europiane. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 të BB mbi “migrimin dhe largimin trurit nga vendet e ...
Gazeta Dita | 09-Oct-2019 18:08
Raporti më i fundit i Bankës Botërore e sheh me shqetësimin emigrimin e punonjësve më arsim të lartë drejt vendeve europiane. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 të BB mbi “migrimin dhe largimin trurit nga vendet e ...

VIDEO/ Vasili: Ekonomi me sy nga shiu, këtë na bëri peshqesh ky i çmenduri
Pas deklaratës së sotme të Bankës Botërore, e cila deklaroi se pritet një ulje ekonomike për Shqipërinë për vitin 2019, nënkryetari i LSI, Petrit Vasili akuzon kryeministrin Edi Rama si shkaktarin e kësaj gjendjeje. ...
Telegraf | 08-Oct-2019 20:03
Pas deklaratës së sotme të Bankës Botërore, e cila deklaroi se pritet një ulje ekonomike për Shqipërinë për vitin 2019, nënkryetari i LSI, Petrit Vasili akuzon kryeministrin Edi Rama si shkaktarin e kësaj gjendjeje. ...

Banka Botërore: Kosova shënoi rritje ekonomike prej 4%, ky është parashikim për vitin 2021
Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi, eksportet e shërbimeve dhe investimet. Kështu u tha gjatë prezantimit të ...
Monitor | 09-Oct-2019 11:39
Për vitin 2019 rritja ekonomike në Kosovë parashikohet të arrijë në 4 për qind, krahasuar me 3.8 për qind në vitin 2018, e shtytur nga konsumi, eksportet e shërbimeve dhe investimet. Kështu u tha gjatë prezantimit të ...

Bankat të shqetësuara për rrezikun politik, përkeqësimin e ekonomisë  dhe kursin e këmbimit
Ekspertët e Bankës së Shqipërisë, gjatë prezantimit të Raportit të Stabilitetit Financiar 6-mujori I 2019, e kanë vënë theksin në ngadalësimin e ekonomisë vendase. Sipas të dhënave të mëparshme të INSTAT, ekonomia u ...
Monitor | 09-Oct-2019 11:24
Ekspertët e Bankës së Shqipërisë, gjatë prezantimit të Raportit të Stabilitetit Financiar 6-mujori I 2019, e kanë vënë theksin në ngadalësimin e ekonomisë vendase. Sipas të dhënave të mëparshme të INSTAT, ekonomia u ...

Raporti i BB: 40% e shqiptarëve në emigrim, me arsim të lartë
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
Dritare | 09-Oct-2019 17:13
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Shqipërisë po i ikën “truri”! Dalin shifrat e Bankës Botërore
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...
Gazeta Express | 09-Oct-2019 17:07
Emigrimi i punëtorëve me arsim të lartë drejt vendeve europiane shihet me shqetësim në raportin e fundit të Bankës Botërorë. Në raportin e vjeshtës së vitit 2019 “migrimi dhe largimi i trurit nga vendet e rajonit” ...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Koha.mk | 09-Oct-2019 15:01
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Medial | 09-Oct-2019 14:47
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

Banka Botërore ul parashikimin e rritjes së PBB-së për 2019 në Ballkanin Perëndimor
Banka Botërore tha të martën se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2%, nga 3.5% e parashikuar në prill. “Aktiviteti ekonomik po ngadalësohet në Ballkanin ...
Monitor | 09-Oct-2019 08:28
Banka Botërore tha të martën se ka ulur parashikimin e saj për rritjen ekonomike të Ballkanit Perëndimor në vitin 2019 në 3.2%, nga 3.5% e parashikuar në prill. “Aktiviteti ekonomik po ngadalësohet në Ballkanin ...

Banka Botërore: Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Europën dhe Azinë Qendrore
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Klan Kosova | 09-Oct-2019 14:44
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

Ngadalësohet rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore midis tregtisë, që po dobësohet dhe aktivitetit industrial që po pakësohet
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...
Indeks Online | 09-Oct-2019 14:38
Rritja ekonomike në mbarë Evropën dhe Azinë Qendrore po ngadalësohet, me rritje rajonale të vlerësuar në 1.8% për vitin 2019, sipas edicionit më të fundit të Përditësimit Ekonomik të Bankës Botërore për Evropën dhe ...

FED qetëson tregjet – Powell: Rritja ekonomike nuk do të ndalojë
Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, tha se banka qëndron e hapur për ulje të mëtejshme të interesave për t’i bërë ballë rreziqeve, duke përsëritur gatishmërinë e bankës për të mbështetur ekonominë amerikane. ...
ScanTv | 09-Oct-2019 14:02
Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, tha se banka qëndron e hapur për ulje të mëtejshme të interesave për t’i bërë ballë rreziqeve, duke përsëritur gatishmërinë e bankës për të mbështetur ekonominë amerikane. ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved