ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 15/11/2019 21:11

Si të mbrohemi nga tërmetet/ Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni kur lëkundet toka

Si të mbrohemi nga tërmetet/ Çfarë duhet të bëni dhe çfarë nuk duhet të bëni kur lëkundet toka
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet.
Top Channel | 22-Sep-2019 15:19
Ekspertët thonë se në rastet e tërmeteve me magnitudë mbi 5 ballë, mundësia e pasgoditjeve është 99%. Lëkundjet janë me intensitet më të ulët, por rrezikshmëria mbetet.

Kaluan natën jashtë, çifti i moshuar durrsak tregon tmerrin: Ishte llahtar, u bllokuam në ashensor
Ashtu si shumë qytetarë të tjerë, edhe një çift i moshuar në Durrës kanë kaluar mbrëmjen e kaluar jashtë, për shkak të tërmetit të fuqishëm 5.8 ballë, që u shoqërua me lëkundje të forta gjatë gjithë natës. Çifti i ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 14:46
Ashtu si shumë qytetarë të tjerë, edhe një çift i moshuar në Durrës kanë kaluar mbrëmjen e kaluar jashtë, për shkak të tërmetit të fuqishëm 5.8 ballë, që u shoqërua me lëkundje të forta gjatë gjithë natës. Çifti i ...

Inxhinieri Kopliku sqaron për “News24”: Tërmeti ishte rreth 6 ballë, po të ishte 7.5 ballë do të kishte shembur…
Inxhinieri Bashkim Kopliku, i cili ka mbajtur edhe poste të larta politike, ka sqaruar edhe njëherë në një lidhje telefonike për “News24” ndryshimin mes magnitudës dhe intensitetit, duke marrë shkasë nga tërmeti i ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 13:58
Inxhinieri Bashkim Kopliku, i cili ka mbajtur edhe poste të larta politike, ka sqaruar edhe njëherë në një lidhje telefonike për “News24” ndryshimin mes magnitudës dhe intensitetit, duke marrë shkasë nga tërmeti i ...

Ishte 5.8 apo 7.5 ballë? Inxhinieri sqaron si maten tërmetet: Ja ku ndryshon magnituda nga intensiteti
Inxhinieri dhe ish-politikani Bashkim Kopliku ka reaguar pas tërmeteve të fuqishme që tronditën Shqipërinë, prej pasdites së djeshme e gjatë gjithë natës. Përmes një mesazhi në “Facebook”, inxhinieri tregon me detaje se ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 13:32
Inxhinieri dhe ish-politikani Bashkim Kopliku ka reaguar pas tërmeteve të fuqishme që tronditën Shqipërinë, prej pasdites së djeshme e gjatë gjithë natës. Përmes një mesazhi në “Facebook”, inxhinieri tregon me detaje se ...

Drejtori i spitalit të Traumës për Top Channel: Njerëzit janë aksidentuar nga paniku, të ruhet gjakftohtësia
Lëkundjet e tërmetit vijuan gjatë gjithë natës dhe gjatë ditës së sotme, pas atij të ditës së djeshme, që ishte edhe tërmeti më i fortë i 30 viteve të fundit.
Top Channel | 22-Sep-2019 13:09
Lëkundjet e tërmetit vijuan gjatë gjithë natës dhe gjatë ditës së sotme, pas atij të ditës së djeshme, që ishte edhe tërmeti më i fortë i 30 viteve të fundit.

10 tërmetet më të fuqishme në historinë e Shqipërisë
Profesor doktor Eduard Sulstarova është një prej hartuesve të hartës më të fundit sizmike të Shqipërisë, e cila në vitin 2013 u bë për herë të parë pas 34 vjetësh me vulë të Akademisë së Shkencave. Kjo hartë është ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 15:24
Profesor doktor Eduard Sulstarova është një prej hartuesve të hartës më të fundit sizmike të Shqipërisë, e cila në vitin 2013 u bë për herë të parë pas 34 vjetësh me vulë të Akademisë së Shkencave. Kjo hartë është ...

Pse ndodhin tërmetet në Shqipëri
Nga Ervin Kasaj – Gjatë trajnimit në Gjermani kam përjetuar at? se çfarë do të thotë një tërmet vërtet i madh. Një nga hapat e trajnimit në Berlin ishte koha që duhet të kalonim në një dhomë specifike për tërmetet, ku ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 14:59
Nga Ervin Kasaj – Gjatë trajnimit në Gjermani kam përjetuar at? se çfarë do të thotë një tërmet vërtet i madh. Një nga hapat e trajnimit në Berlin ishte koha që duhet të kalonim në një dhomë specifike për tërmetet, ku ...

Fotot/ Shikoni çfarë pësoi godina e Kryesisë së Kuvendit pas tërmetit 5.8 ballësh
Tërmeti 5.8 ballë i shkallës Rihter, që goditi pasditen e djeshme Shqipërinë, ka shkaktuar dëme të mëdha në Tiranë dhe Durrës. Ky tërmet i tmerrshëm, i cili goditi vendin pas tri dekadash, lëndoi mbi 100 njerëz, ndërsa ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 12:23
Tërmeti 5.8 ballë i shkallës Rihter, që goditi pasditen e djeshme Shqipërinë, ka shkaktuar dëme të mëdha në Tiranë dhe Durrës. Ky tërmet i tmerrshëm, i cili goditi vendin pas tri dekadash, lëndoi mbi 100 njerëz, ndërsa ...

FOTOT: Pikturat që ilustruan tërmetin e tmerrshëm të vitit 1851 në Vlorë
Tërmeti i vitit 1851 në Vlorë, që ka shënuar edhe më të tmerrshmin në Shqipëri ilustrohet nëpërmjet disa pikturave. Ky tërmet goditi vendin më 12 tetor, rreth orës 7 të mëngjesit, me një magnitudë prej 6.6 shkallës ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 14:44
Tërmeti i vitit 1851 në Vlorë, që ka shënuar edhe më të tmerrshmin në Shqipëri ilustrohet nëpërmjet disa pikturave. Ky tërmet goditi vendin më 12 tetor, rreth orës 7 të mëngjesit, me një magnitudë prej 6.6 shkallës ...

Rreziku kaloi, shkenca siguron: Shanset për një tërmet të dytë janë fare të pakëta
Tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë ditën e shtunë, u shoqërua nga disa pasgoditje që siç deklaruan sizmiologët në vend kanë ardhur duke u shuar. Sizmiologët theksuan gjithashtu se rreziku kryesor ka kaluar dhe se nuk ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 14:22
Tërmeti i fortë që goditi Shqipërinë ditën e shtunë, u shoqërua nga disa pasgoditje që siç deklaruan sizmiologët në vend kanë ardhur duke u shuar. Sizmiologët theksuan gjithashtu se rreziku kryesor ka kaluar dhe se nuk ...

Inxhinieri: Tërmeti ishte rreth 6 ballë, po të ishte 7.5 ballë do të kishte shembur ndërtesat
Inxhinieri Bashkim Kopliku, i cili ka mbajtur edhe poste të larta politike, ka sqaruar edhe njëherë në një lidhje telefonike për “News24” ndryshimin mes magnitudës dhe intensitetit, duke marrë shkasë nga tërmeti i ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 14:16
Inxhinieri Bashkim Kopliku, i cili ka mbajtur edhe poste të larta politike, ka sqaruar edhe njëherë në një lidhje telefonike për “News24” ndryshimin mes magnitudës dhe intensitetit, duke marrë shkasë nga tërmeti i ...

Pamjet shokuese nga Durrësi, depozitat ranë nga pallati, banorja: Ishte tmerr i paparë, sa nuk thyem qafën
“News24” ka shkuar këtë paradite në një tjetër pallat të shkatërruar nga tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë i shkallës Rihter, pasditen e djeshme. Gazetari Osman Stafa raportoi live për “ News24” dhe “BalkanWeb” nga një ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 11:11
“News24” ka shkuar këtë paradite në një tjetër pallat të shkatërruar nga tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë i shkallës Rihter, pasditen e djeshme. Gazetari Osman Stafa raportoi live për “ News24” dhe “BalkanWeb” nga një ...

Video/ Shikoni pasojat e tmerrshme të tërmetit në Durrës, si u ndanë tërësisht pallati i ri me të vjetrin
Tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë ka tronditur mbarë shqiptarët, duke shkaktuar dëme të mëdha, kryesisht në Tiranë dhe Durrës. Gazetari i “BalkanWeb” , Osman Stafa, ishte këtë mëngjes në një pallat të dëmtuar në Durrës, prej ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 10:20
Tërmeti i fuqishëm 5.8 ballë ka tronditur mbarë shqiptarët, duke shkaktuar dëme të mëdha, kryesisht në Tiranë dhe Durrës. Gazetari i “BalkanWeb” , Osman Stafa, ishte këtë mëngjes në një pallat të dëmtuar në Durrës, prej ...

Vijon paniku e tmerri në Tiranë e Durrës, dy lëkundje të reja brenda pak minutave trondisin vendin
Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend, duke mbajtur në ankth qytetarët e Tiranës dhe Durrësit, dy qytetet që kanë ndjerë më shumë goditjet. Vetëm në orët e mëngjesit janë regjistruar disa lëkundje të forta, të cilat kanë ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 10:10
Vijojnë lëkundjet e tërmetit në vend, duke mbajtur në ankth qytetarët e Tiranës dhe Durrësit, dy qytetet që kanë ndjerë më shumë goditjet. Vetëm në orët e mëngjesit janë regjistruar disa lëkundje të forta, të cilat kanë ...

“Paniku dhe frika mbajnë të mbërthyer shqiptarët”, VOA: Ç’ndodhi në mbledhjen e qeverisë
Shqipëria u godit në mesnatë nga një tjetër tërmet i fortë, ndonëse me intensitet pak më të ulët se ai i pasdites të së shtunës. Sipas të dhënave, epiqendra ka qenë 2 kilometra në juglindje të Durrësit, me magnitudë 4.9 ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 10:00
Shqipëria u godit në mesnatë nga një tjetër tërmet i fortë, ndonëse me intensitet pak më të ulët se ai i pasdites të së shtunës. Sipas të dhënave, epiqendra ka qenë 2 kilometra në juglindje të Durrësit, me magnitudë 4.9 ...

Sizmiologu: Janë shënuar 297 tërmete prej pasdites së djeshme, lëkundjet do vijojnë
Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur në një lidhje telefonike për “News 24”, lidhur me situatën e rëndë nga tërmetet e njëpasnjëshme në vend. Sizmiologu tha se rreziku i tërmeteve ka kaluar, pas lëkundjes së fuqishme 5.8 ...
GazetaTema | 22-Sep-2019 11:45
Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur në një lidhje telefonike për “News 24”, lidhur me situatën e rëndë nga tërmetet e njëpasnjëshme në vend. Sizmiologu tha se rreziku i tërmeteve ka kaluar, pas lëkundjes së fuqishme 5.8 ...

Lleshaj trembet nga tërmeti gjatë mbledhjes së Qeverisë (VIDEO)
mapo.al Kryeministri Edi Rama thirri mesnatën e kaluar një mbledhje urgjente qeverinë, pas tërmetit shkatërrimtar 5.8 ballë të shkallës Rihter, që goditi Shqipërinë, rreth orës 16:05 të pasdites së djeshme. Mbledhja u ...
Mapo | 22-Sep-2019 09:57
mapo.al Kryeministri Edi Rama thirri mesnatën e kaluar një mbledhje urgjente qeverinë, pas tërmetit shkatërrimtar 5.8 ballë të shkallës Rihter, që goditi Shqipërinë, rreth orës 16:05 të pasdites së djeshme. Mbledhja u ...

Nuk ka qetësi, dy lëkundje 3.5 ballë në 9 të mëngjesit
mapo.al Lëkundje të forta termeti janë ndjerë në kryeqytet në mesnatë por edhe në orët e para të mëngjesit. I fundit dhe i teti në radhë ka tronditur Tiranën dhe Durrësin, ku është ndjerë dhe më shumë, në orën 9 të ...
Mapo | 22-Sep-2019 09:45
mapo.al Lëkundje të forta termeti janë ndjerë në kryeqytet në mesnatë por edhe në orët e para të mëngjesit. I fundit dhe i teti në radhë ka tronditur Tiranën dhe Durrësin, ku është ndjerë dhe më shumë, në orën 9 të ...

Tërmetet në Shqipëri në sytë e mediave ndërkombëtare
Tërmeti nuk ka pushtuar vetëm mediat vendase por është raportuar edhe nga mediat e huaja. Mediat greke kanë shkruar për tërmetin duke përmendur se lëkundjet janë ndjerë deri në Greqi. Gjithashtu një numër i madh mediash ...
Telegraf | 22-Sep-2019 13:32
Tërmeti nuk ka pushtuar vetëm mediat vendase por është raportuar edhe nga mediat e huaja. Mediat greke kanë shkruar për tërmetin duke përmendur se lëkundjet janë ndjerë deri në Greqi. Gjithashtu një numër i madh mediash ...

Sizmiologu Ormeni për “News24”: Janë shënuar 297 goditje tërmeti prej pasdites së djeshme, lëkundjet do vijojnë
Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur në një lidhje telefonike për “News 24” , lidhur me situatën e rëndë nga tërmetet e njëpasnjëshme në vend. Sizmiologu tha se rreziku i tërmeteve ka kaluar, pas lëkundjes së fuqishme 5.8 ...
BalkanWeb | 22-Sep-2019 09:10
Sizmiologu Rrapo Ormeni ka folur në një lidhje telefonike për “News 24” , lidhur me situatën e rëndë nga tërmetet e njëpasnjëshme në vend. Sizmiologu tha se rreziku i tërmeteve ka kaluar, pas lëkundjes së fuqishme 5.8 ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved