ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 04/04/2020 13:12

Zjarret në Amazonë, Papa Françesku kërkon mobilizim botëror

Zjarret në Amazonë, Papa Françesku kërkon mobilizim botëror
Papa Françesku bëri thirrje të dielën për angazhim ndërkombëtar në luftën kundër mijëra zjarreve në rajonin malor të Amazonës në Brazil, duke thënë se kjo hapësirë është jetike për shëndetin e planetit tonë. “Të gjithë ...
BalkanWeb | 25-Aug-2019 23:43
Papa Françesku bëri thirrje të dielën për angazhim ndërkombëtar në luftën kundër mijëra zjarreve në rajonin malor të Amazonës në Brazil, duke thënë se kjo hapësirë është jetike për shëndetin e planetit tonë. “Të gjithë ...

“Mushkëri e rëndësishme për jetën e planetit tonë”, Papa lutje për Amazonën
Papa Françesku tha të dielën se ishte “i shqetësuar” për zjarret që digjen pyllin e shiut të Amazonës, duke e quajtur atë “një mushkëri të rëndësishme për jetën e planetit tonë”. “Ne jemi të shqetësuar për zjarret e ...
GazetaTema | 25-Aug-2019 19:03
Papa Françesku tha të dielën se ishte “i shqetësuar” për zjarret që digjen pyllin e shiut të Amazonës, duke e quajtur atë “një mushkëri të rëndësishme për jetën e planetit tonë”. “Ne jemi të shqetësuar për zjarret e ...

Tronditje në mbarë botën, qindra vatra të reja zjarri në Amazonë
Imazhet tronditëse të zjarreve në pyjet e Amazonës kanë shkaktuar një emocion në mbarë botën. Pylli kryesor tropikal në botë është një pjesë thelbësore në luftën kundër ngrohjes klimatike dhe ekuilibrit natyror, por ai ...
GazetaTema | 25-Aug-2019 15:12
Imazhet tronditëse të zjarreve në pyjet e Amazonës kanë shkaktuar një emocion në mbarë botën. Pylli kryesor tropikal në botë është një pjesë thelbësore në luftën kundër ngrohjes klimatike dhe ekuilibrit natyror, por ai ...

Brazili dërgon 44 000 trupa në Amazonë, për shuarjen e zjarreve
Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...
BalkanWeb | 25-Aug-2019 06:23
Ushtria brazilian ka filluar dërgimin e trupave dhe mjeteve në Amazonë për të bllokuar zjarret, njoftuan ministrat e Mbrojtjes dhe të Mjedisit duke ilustruar planet për të fikur vatrat. Në terren do të jenë 44 000 ...

Brazili angazhon ushtrinë për zjarret në Amazonë
mapo.al Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarrit të madh që ka përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti ...
Mapo | 25-Aug-2019 13:41
mapo.al Presidenti i Brazilit, Jair Bolsonaro, ka urdhëruar ushtrinë për të ndihmuar në luftimin e zjarrit të madh që ka përfshirë hapësirat pyjore dhe zonat tropikale të Amazonës. Një dekret i lëshuar nga presidenti ...

FOTOT: Pamje apokaliptike, ushtria nis operacionet për shuarjen e zjarreve në Amazon
Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Mjedisit të Brazilit njoftuan se në dispozicion për luftën kundër zjarreve në Amazon do të jenë avionët ushtarakë dhe 44 mijë ushtarë, transmeton Anadolu Agency. Ministritë të shtunën ...
GazetaTema | 25-Aug-2019 11:25
Ministria e Mbrojtjes dhe ajo e Mjedisit të Brazilit njoftuan se në dispozicion për luftën kundër zjarreve në Amazon do të jenë avionët ushtarakë dhe 44 mijë ushtarë, transmeton Anadolu Agency. Ministritë të shtunën ...

Zjarret në Amazonë, ushtria braziliane përpiqet të shuajë vatrat gjigande të flakëve
Më shumë se 43 mijë trupa ushtarake kanë nisur betejën e tyre me flakët në pyjet e tropikale në amazonë pas dekretit të presidentit Brazilian Jair Bolsonaro. Duke folur për mediat vendase, Bolsonaro ka kritikuar ...
VizionPlus | 25-Aug-2019 16:32
Më shumë se 43 mijë trupa ushtarake kanë nisur betejën e tyre me flakët në pyjet e tropikale në amazonë pas dekretit të presidentit Brazilian Jair Bolsonaro. Duke folur për mediat vendase, Bolsonaro ka kritikuar ...

Samite G7 në Francë, presidenti Trump shoqërohet nga Melania
FRANCE Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e ...
BalkanWeb | 24-Aug-2019 15:36
FRANCE Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e ...

Zjarret në Amazon, liderët botëror afër një marrëveshje
Liderët botërorë që u mblodhën në samitin e G7 thuhet se janë afër një marrëveshjeje për të ndihmuar në luftimin e zjarreve në pyllin e Amazonës. Presidenti francez Emmanuel Macron tha të dielën se një marrëveshje për ...
Klan Kosova | 26-Aug-2019 08:14
Liderët botërorë që u mblodhën në samitin e G7 thuhet se janë afër një marrëveshjeje për të ndihmuar në luftimin e zjarreve në pyllin e Amazonës. Presidenti francez Emmanuel Macron tha të dielën se një marrëveshje për ...

Zjarret në Amazonë, Papa Françesku kërkon mobilizim botëror
Papa Françesku bëri thirrje të dielën për angazhim ndërkombëtar në luftën kundër mijëra zjarreve në rajonin malor të Amazonës në Brazil, duke thënë se kjo hapësirë është jetike për shëndetin e planetit tonë. “Të gjithë ...
Arbresh | 26-Aug-2019 06:12
Papa Françesku bëri thirrje të dielën për angazhim ndërkombëtar në luftën kundër mijëra zjarreve në rajonin malor të Amazonës në Brazil, duke thënë se kjo hapësirë është jetike për shëndetin e planetit tonë. “Të gjithë ...

Apokalips në Amazonë: Publikohen imazhe të reja
Janë hedhur imazhe të reja tronditëse nga Brazili, pas djegies së pyjeve në Amazonë. Udhëhqësit ndërkombëtare i kanë bërë presion qeverisë braziliane që të ndërmarrë hapat e duhur për shuarjen e zjarrit. Disa nga vendet ...
Arbresh | 26-Aug-2019 01:31
Janë hedhur imazhe të reja tronditëse nga Brazili, pas djegies së pyjeve në Amazonë. Udhëhqësit ndërkombëtare i kanë bërë presion qeverisë braziliane që të ndërmarrë hapat e duhur për shuarjen e zjarrit. Disa nga vendet ...

Merkel alarmohet për Amazonën
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel.“Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...
Ina-Online | 26-Aug-2019 00:55
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel.“Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...

Shkencëtarët: Ja kush ishte shkaktari për përhapjen e zjarrit në Amazonë
Amazona është kërcënuar nga dy aktivitete bujqësore – blegtoria dhe sojet e modifikuar gjenetikisht, për të cilat shkencëtarët thonë se mund të interpretojnë përhapjen dramatike të zjarreve pyjorë në atë pjesë të ...
Gazeta Monitor | 26-Aug-2019 00:01
Amazona është kërcënuar nga dy aktivitete bujqësore – blegtoria dhe sojet e modifikuar gjenetikisht, për të cilat shkencëtarët thonë se mund të interpretojnë përhapjen dramatike të zjarreve pyjorë në atë pjesë të ...

Merkel: Do të diskutojmë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel. “Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...
Gazeta Monitor | 25-Aug-2019 23:43
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel. “Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...

Do të diskutojmë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës, thotë Merkel
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel.“Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...
Shenja | 25-Aug-2019 23:10
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel.“Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...

Një G7 potencialisht “eksplozive” fillon në Biarritz
Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e klubit të ...
GazetaTema | 24-Aug-2019 14:49
Drejtuesit e G7-s do të mblidhen sot nën sytë e opinionit botëror që pret prej tyre zgjidhje konkrete për krizat që kanë goditur planetin, lufta tregtare, Irani apo zjarri në Amazonë. Një nga një, drejtuesit e klubit të ...

Shkencëtarët: Bujqësia ndihmoi në përhapjen e zjarreve në Amazonë
Amazona është kërcënuar nga dy aktivitete bujqësore – blegtoria dhe sojet e modifikuar gjenetikisht, për të cilat shkencëtarët thonë se mund të interpretojnë përhapjen dramatike të zjarreve pyjorë në atë pjesë të ...
Indeks Online | 25-Aug-2019 23:07
Amazona është kërcënuar nga dy aktivitete bujqësore – blegtoria dhe sojet e modifikuar gjenetikisht, për të cilat shkencëtarët thonë se mund të interpretojnë përhapjen dramatike të zjarreve pyjorë në atë pjesë të ...

Diskutime mes vendeve e Brazilit për shpyllëzimet e Amazonës
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel. “Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...
AlbInfo | 25-Aug-2019 23:06
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel. “Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...

Papa Françesku thirrje për zjarret në Amazonë: Angazhim global për shuarjen e flakëve
Në meshën e së dielës në sheshin Shën Pjetër, Papa Françesku ka bërë apel për një angazhim global për shuarjen e zjarreve në pyjet e Amazonës. Ati i shenjtë ka deklaruar se kjo zonë e Brazilit është jetike për ...
ABCNews | 25-Aug-2019 15:03
Në meshën e së dielës në sheshin Shën Pjetër, Papa Françesku ka bërë apel për një angazhim global për shuarjen e zjarreve në pyjet e Amazonës. Ati i shenjtë ka deklaruar se kjo zonë e Brazilit është jetike për ...

Merkel: Do të diskutojmë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel. “Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...
Gazeta Express | 25-Aug-2019 23:06
Gjermania dhe vendet e tjera do të diskutojnë me Brazilin për shpyllëzimet e Amazonës pasi zjarret të jenë shuar atje, deklaroi sonte kancelarja gjermane Angela Merkel. “Sigurisht, ky është territor brazilian, por këto ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved