ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 19/01/2020 09:18

Top Talk/ Gent Cakaj: Opozita, pengesë shtesë për çeljen e negociatave

Top Talk/ Gent Cakaj: Opozita, pengesë shtesë për çeljen e negociatave
I ftuar në studion e Top Talk, ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, vlerësoi si një fitore të Shqipërisë që në raportin e Komisionit të Evropës, nuk është marrë parasysh situata aktuale në Shqipëri.
Top Channel | 19-Jun-2019 16:48
I ftuar në studion e Top Talk, ministri i Jashtëm në Detyrë, Gent Cakaj, vlerësoi si një fitore të Shqipërisë që në raportin e Komisionit të Evropës, nuk është marrë parasysh situata aktuale në Shqipëri.

Cakaj: Vendimi i Këshillit pozitiv, asnjë kusht shtesë
Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka konfirmuar edhe një herë arsyet pse vendimi i Këshillit në Luksemburg ishte për Shqipërinë pozitiv e i rëndësishëm. Ai tha se nuk ka asnjë kusht shtesë. ...
BalkanWeb | 19-Jun-2019 13:01
Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka konfirmuar edhe një herë arsyet pse vendimi i Këshillit në Luksemburg ishte për Shqipërinë pozitiv e i rëndësishëm. Ai tha se nuk ka asnjë kusht shtesë. ...

Deutsche Welle për negociatat: Arsyet pse në Luksemburg nuk e konsiderojnë rekomandim pozitiv
Media gjermane Deutsche Welle ka raportuar për vendimin e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për të mos hapur në qershor negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë ...
Top Channel | 19-Jun-2019 09:56
Media gjermane Deutsche Welle ka raportuar për vendimin e Këshillit të Ministrave të Bashkimit Evropian për të mos hapur në qershor negociatat me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë ...

Negociatat/ 4 ish-ministra letër BE: Mbështesni rekomandimin
Katër ish-ministra të Jashtëm të shteteve ballkanike i kanë dërguar letër BE-së në lidhje me hapjen e mundshme të negociatave. Bushati, Mitov, Kasoulidis dhe Kotzias përmes një letre kërkojnë hapje të negociatave për ...
BalkanWeb | 19-Jun-2019 09:20
Katër ish-ministra të Jashtëm të shteteve ballkanike i kanë dërguar letër BE-së në lidhje me hapjen e mundshme të negociatave. Bushati, Mitov, Kasoulidis dhe Kotzias përmes një letre kërkojnë hapje të negociatave për ...

DW: BE lë ende në tension Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në vjeshtë mund të diskutohet për këtë. Ndoshta. Gjermania ngurron, thotë Bernd Riegert ...
BalkanWeb | 19-Jun-2019 09:20
Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në vjeshtë mund të diskutohet për këtë. Ndoshta. Gjermania ngurron, thotë Bernd Riegert ...

BE lë ende në tension Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në vjeshtë mund të diskutohet për këtë. Ndoshta. Gjermania ngurron Nga Bernd Riegert ...
GazetaTema | 19-Jun-2019 09:31
Ministrat e Jashtëm të BE nuk kanë përmendur datë konkrete për dy vendet aspirante për në BE, Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut. Por në vjeshtë mund të diskutohet për këtë. Ndoshta. Gjermania ngurron Nga Bernd Riegert ...

Negociatat/ Rama dhe Basha replikojnë për vendimin
Pasi ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian vendosën që për negociatat të shprehen në tetor, kryeministri Rama ka reaguar duke e cilësuar një lajm pozitiv nga Europa në rrugën e çeljes së negociatave.
Top Channel | 19-Jun-2019 01:46
Pasi ministrat e jashtëm të vendeve të Bashkimit Europian vendosën që për negociatat të shprehen në tetor, kryeministri Rama ka reaguar duke e cilësuar një lajm pozitiv nga Europa në rrugën e çeljes së negociatave.

Vizat/ Gent Cakaj: KE-ja do refuzojë kërkesën e Holandës
TIRANË Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj shprehet se Komisioni Europian do të refuzojë kërkesën e Holandës, e cila është shprehur pro vendosjes. Ai tha se “me përgjegjësi të plotë”, duke u ...
BalkanWeb | 18-Jun-2019 23:01
TIRANË Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj shprehet se Komisioni Europian do të refuzojë kërkesën e Holandës, e cila është shprehur pro vendosjes. Ai tha se “me përgjegjësi të plotë”, duke u ...

4 ish-ministra të Jashtëm letër publike BE-së: Të hapen negociatat për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, tregohuni të përgjegjshëm për të ardhmen e Europës
Komisioni Evropian prezantoi komunikatën e tij për Politikën e Zgjerimit të BE-së për vitin 2019, me raportet shoqëruese të vendeve, më 29 maj të këtij viti. Komisioni Evropian përsëriti rekomandimin drejtuar Këshillit ...
GazetaTema | 19-Jun-2019 09:13
Komisioni Evropian prezantoi komunikatën e tij për Politikën e Zgjerimit të BE-së për vitin 2019, me raportet shoqëruese të vendeve, më 29 maj të këtij viti. Komisioni Evropian përsëriti rekomandimin drejtuar Këshillit ...

Zakharieva: Do të ishte gabim historik nëse nuk nisen bisedimet me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë
Ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva sot theksoi se është e mundur që deri në tetor të merret vendim për nisjen e bisedimeve për hyrje në Bashkimin Evropian për Maqedoninë e Veriut dhe ...
Telegrafi | 19-Jun-2019 20:07
Ministrja e Punëve të Jashtme të Bullgarisë, Ekaterina Zakharieva sot theksoi se është e mundur që deri në tetor të merret vendim për nisjen e bisedimeve për hyrje në Bashkimin Evropian për Maqedoninë e Veriut dhe ...

Alarmi i OKB: Ppopullsia e Shqipërisë do zbresë në 1 milion banorë
Një në dy shqiptarë mendojnë se Shqipëria nuk do të hyjë në BE as për 10 vitet e ardhshme Teksa Bashkimi Evropian ka shtyrë vazhdimisht vendimin për të hapur apo jo negociatat me Shqipërinë, qytetarët e vendit nuk janë ...
Telegraf | 19-Jun-2019 10:26
Një në dy shqiptarë mendojnë se Shqipëria nuk do të hyjë në BE as për 10 vitet e ardhshme Teksa Bashkimi Evropian ka shtyrë vazhdimisht vendimin për të hapur apo jo negociatat me Shqipërinë, qytetarët e vendit nuk janë ...

“Anulimi i datës për Maqedoninë e Veriut është gabim që s’duhet të përsëritet”
Një ditë pas anulimit të vendimit për nisje të bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, ekspertët për zgjerim në BE për AIM thonë se ky vendim është “gabim strategjik” dhe nuk duhet të përsëritet në tetor. “Maqedonia është ...
Telegrafi | 19-Jun-2019 18:05
Një ditë pas anulimit të vendimit për nisje të bisedimeve me Maqedoninë e Veriut, ekspertët për zgjerim në BE për AIM thonë se ky vendim është “gabim strategjik” dhe nuk duhet të përsëritet në tetor. “Maqedonia është ...

Zaev dhe Rama: Forcat nacionaliste do të forcohen në Ballkan nëse në vjeshtë nuk ka datë për negociata
Forcat nacionaliste do të forcohen në Ballkan nëse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk marrin dritë të gjelbër për t’i filluar negociatat për anëtarësim në BE. Këtë e deklaruan kryeministrat e të dyja vendeve, Edi Rama ...
Telegrafi | 19-Jun-2019 16:19
Forcat nacionaliste do të forcohen në Ballkan nëse Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nuk marrin dritë të gjelbër për t’i filluar negociatat për anëtarësim në BE. Këtë e deklaruan kryeministrat e të dyja vendeve, Edi Rama ...

Lajçak dhe Qeveria demantojnë Milloshoskin për shtetet që kanë qenë kundër Maqedonisë së Veriut
Ministri i Punëve të Jashtme i Sllovakisë Mirosllav Lajçak, sot deklaroi se asnjëra nga 28 vendet anëtare të BE-së, nuk ka qenë kundër negociatave me Maqedoninë e Veriut në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave ...
Telegrafi | 19-Jun-2019 15:48
Ministri i Punëve të Jashtme i Sllovakisë Mirosllav Lajçak, sot deklaroi se asnjëra nga 28 vendet anëtare të BE-së, nuk ka qenë kundër negociatave me Maqedoninë e Veriut në mbledhjen e djeshme të Këshillit të Ministrave ...

SHBA: Maqedonia e Veriut meriton t’i nisë negociatat me BE-në, shpresojmë në vendim pozitiv në tetor
“Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) besojnë fuqishëm se Maqedonia e Veriut duhet të marrë datë për nisjen e negociatave sa më parë të jetë e mundur”. Këtë e deklaroi sot ushtruesja e detyrës së ambasadores së ...
Telegrafi | 19-Jun-2019 15:03
“Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SHBA) besojnë fuqishëm se Maqedonia e Veriut duhet të marrë datë për nisjen e negociatave sa më parë të jetë e mundur”. Këtë e deklaroi sot ushtruesja e detyrës së ambasadores së ...

Dimitrov: Në tetor asnjë shtet anëtar nuk do të mund të ketë justifikim
Shefi i diplomacisë, Nikolla Dimitrov, në seancën e dytë të Konventës Kombëtare për BE në Republikën e Maqedonisë së Veriut, pas përfundimeve të djeshme nga Këshilli i Ministrave në Luksemburg tha se në tetor asnjë ...
Telegrafi | 19-Jun-2019 13:15
Shefi i diplomacisë, Nikolla Dimitrov, në seancën e dytë të Konventës Kombëtare për BE në Republikën e Maqedonisë së Veriut, pas përfundimeve të djeshme nga Këshilli i Ministrave në Luksemburg tha se në tetor asnjë ...

DW: BE lë ende në pritje Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Në një analizë të saj Deutsche Welle, rendit arsyet se pse Bashkimi Europian lë ende në pritje Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërsa ministri gjerman Michael Roth arsyeton mëdyshjet e tij. Ministrat e Jashtëm të ...
ABCNews | 19-Jun-2019 18:27
Në një analizë të saj Deutsche Welle, rendit arsyet se pse Bashkimi Europian lë ende në pritje Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ndërsa ministri gjerman Michael Roth arsyeton mëdyshjet e tij. Ministrat e Jashtëm të ...

PD: Sa të jetë Rama kryeministër, BE nuk do na i hapë kurrë negociatat. Por për fat, në tetor ai s’do jetë më kryeministër
Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi thotë se kryeministri Edi Rama është i vetmi në botë që një lajm të keq për vendin e quan pozitiv duke iu referuar afatit të lënë në tetor për vendim marrjen ...
GazetaTema | 18-Jun-2019 20:31
Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike Gazment Bardhi thotë se kryeministri Edi Rama është i vetmi në botë që një lajm të keq për vendin e quan pozitiv duke iu referuar afatit të lënë në tetor për vendim marrjen ...

Gent Cakaj: Në tetor presim dritën jeshile, Shqipëria fitoi mbi tentativën e opozitës
Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj në një deklaratë për mediat ka folur për shtyrjen e vendimit nga KE dhe presidenca rumune e BE për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai thotë se ishte ...
GazetaTema | 18-Jun-2019 20:27
Ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj në një deklaratë për mediat ka folur për shtyrjen e vendimit nga KE dhe presidenca rumune e BE për çeljen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Ai thotë se ishte ...

Cakaj: Shtyrja e vendimit të Këshillit, rrjedhojë e pengesave proceduriale
Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka konfirmuar edhe një herë arsyet pse vendimi i Këshillit në Luksemburg ishte për Shqipërinë pozitiv dhe i rëndësishëm. Kjo shtyrje vjen si rrjedhojë e ...
ABCNews | 19-Jun-2019 13:59
Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj ka konfirmuar edhe një herë arsyet pse vendimi i Këshillit në Luksemburg ishte për Shqipërinë pozitiv dhe i rëndësishëm. Kjo shtyrje vjen si rrjedhojë e ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved