ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 17/09/2019 13:10

Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul dekretin e Presidentit. Shtyrja e zgjedhjeve i shërben bashkëshortes së tij

Meta në konflikt interesi, neni 108 nxjerr nul dekretin e Presidentit. Shtyrja e zgjedhjeve i shërben bashkëshortes së tij
Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Madje nxjerr një Kushtetutë-print, duke ftuar ...
GazetaTema | 12-Jun-2019 09:32
Presidenti Ilir Meta prej dy ditësh në daljet para mediave ka deklaruar se mbron Kushtetutën, duke pretenduar se me shtyrjen e zgjedhjeve po mbron të drejtat e qytetarëve. Madje nxjerr një Kushtetutë-print, duke ftuar ...

Presidenti nuk mund të shkarkohet nga parlamenti, shkarkimin e vendos Gjykata Kushtetuese
Nga Shefqet Muçi Problemet juridike janë gjithmonë të lidhura ngushtësisht me problemet politike dhe ato sociale. Përsa i përket vendimit të Presidentit të Republikës do i takonta ta gjykonte një organ kompetent. Por në ...
GazetaTema | 11-Jun-2019 12:45
Nga Shefqet Muçi Problemet juridike janë gjithmonë të lidhura ngushtësisht me problemet politike dhe ato sociale. Përsa i përket vendimit të Presidentit të Republikës do i takonta ta gjykonte një organ kompetent. Por në ...

PS-ja tërhiqet nga shkarkimi i Presidentit, të reflektojë
Draft-rezoluta e PS-së për Metën, socialistët tërhiqen nga shkarkimi: Presidenti të reflektojë! Mazhoranca ka ndryshuar qëndrim në lidhje me rezolutën që do të paraqiste në parlament për shkarkimin e presidentit Ilir ...
Telegraf | 12-Jun-2019 11:22
Draft-rezoluta e PS-së për Metën, socialistët tërhiqen nga shkarkimi: Presidenti të reflektojë! Mazhoranca ka ndryshuar qëndrim në lidhje me rezolutën që do të paraqiste në parlament për shkarkimin e presidentit Ilir ...

PS u shkruan ambasadorëve për të mbrojtur KQZ-në kundër dekretit të Presidentit
Nga Vincent Van Gerven Oei Partia Socialiste ka hartuar një dokument për përfaqësuesit e huaj, me të cilin mbron si të drejtë vendimin e KQZ-së për të mos njohur dekretin e Presidentit Meta për anullimin e zgjedhjeve ...
Telegraf | 11-Jun-2019 17:06
Nga Vincent Van Gerven Oei Partia Socialiste ka hartuar një dokument për përfaqësuesit e huaj, me të cilin mbron si të drejtë vendimin e KQZ-së për të mos njohur dekretin e Presidentit Meta për anullimin e zgjedhjeve ...

Dekreti i Presidentit: Shuarja e shkallës së lartë të gjyqësorit e bën të pasfidueshëm
Dekreti i Presidentit Meta për anullimin e datës së zgjedhjeve ka ngjallur debat mbi kushtetueshmërinë apo ligjshmërinë e tij dhe për rrjedhojë zbatueshmërinë e tij. Për t’i bërë gjërat edhe më të ndërlikuara, tashmë ka ...
Telegraf | 11-Jun-2019 16:59
Dekreti i Presidentit Meta për anullimin e datës së zgjedhjeve ka ngjallur debat mbi kushtetueshmërinë apo ligjshmërinë e tij dhe për rrjedhojë zbatueshmërinë e tij. Për t’i bërë gjërat edhe më të ndërlikuara, tashmë ka ...

PS apel Metës: Reflekto! Rezoluta asnjë fjalë për shkarkimin
Ndryshe nga qendrimi publik i Partise Socialiste nje dite me pare, se kishin nisur procedurat per shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, dokumenti zyrtar i depozituar ne Kuvend, duket se eshte shume larg ketij akti. Ne ...
VizionPlus | 11-Jun-2019 14:19
Ndryshe nga qendrimi publik i Partise Socialiste nje dite me pare, se kishin nisur procedurat per shkarkimin e Presidentit Ilir Meta, dokumenti zyrtar i depozituar ne Kuvend, duket se eshte shume larg ketij akti. Ne ...

Shkarkimi i presidentit/ Zbulohet draft-rezoluta që do miratohet të enjten
Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.
Top Channel | 11-Jun-2019 11:15
Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve.

Kolonelët e KQZ-së nisin Grushtin e Shtetit, duke folur emër të Kushtetutës
Pas vendimit të Presidentit të Republikës Ilir Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datë e zhvillimit të zgjedhjeve lokale, ka nisur një sulm me frontal ndaj tij nga disa “juristë”, të cilët mundohen të cilësojnë ...
Telegraf | 11-Jun-2019 13:27
Pas vendimit të Presidentit të Republikës Ilir Meta për të shfuqizuar 30 qershorin si datë e zhvillimit të zgjedhjeve lokale, ka nisur një sulm me frontal ndaj tij nga disa “juristë”, të cilët mundohen të cilësojnë ...

“Akti i Presidentit i paprecedentë”, zbulohet rezoluta në Kuvend
Parlamenti pritet të mblidhet të enjten për të nisur procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. “BalkanWeb” zbardh draft rezolutën e cila pritet të miratohet në përfundim të seancës, që do i paraprijë një debati ...
BalkanWeb | 11-Jun-2019 11:13
Parlamenti pritet të mblidhet të enjten për të nisur procedurat për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta. “BalkanWeb” zbardh draft rezolutën e cila pritet të miratohet në përfundim të seancës, që do i paraprijë një debati ...

E PLOTË: Zbulohet draft-rezoluta e PS-së, për shkarkimin e Ilir Metës
Zbulohet Draft Rezoluta e Partisë Socialiste për shkarkimin e presidentit të Republikës Ilir Meta, pasi ky i fundit vendosi të shfuqizonte dekretin që përcaktonte mbajtjen e zgjedhjeve lokale më 30 qershor. Në këtë ...
GazetaTema | 11-Jun-2019 11:34
Zbulohet Draft Rezoluta e Partisë Socialiste për shkarkimin e presidentit të Republikës Ilir Meta, pasi ky i fundit vendosi të shfuqizonte dekretin që përcaktonte mbajtjen e zgjedhjeve lokale më 30 qershor. Në këtë ...

Zyrtarisht: Anulohen zgjedhjet e 30 qershorit/ Zbardhen argumentet për shtyrjen e datës së zgjedhjeve vendore. Rrezikonte konflikt civil e social dhe përjashtonte pjesëmarrjen e qytetarëve. Flasin Nishani, Bylykbashi, Av. Goxhaj dhe Gjoça
Ish-Presidenti Nishani: Meta është interpretuesi i parë i Kushtetutës, s’mund ta gjykojnë Ish-Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka komentuar, situatën e fundit politikë ne vend, ku Presidenti Ilir Meta çdekretoi ...
Telegraf | 11-Jun-2019 12:13
Ish-Presidenti Nishani: Meta është interpretuesi i parë i Kushtetutës, s’mund ta gjykojnë Ish-Presidenti i Republikës Bujar Nishani ka komentuar, situatën e fundit politikë ne vend, ku Presidenti Ilir Meta çdekretoi ...

Dekreti i Metës/ Kristaq Kume ‘rrëzon’ vendimin e 2017-ës të Kolegjit: Jemi në situatë tjetër
Konstitucionalisti Kristaq Kume thotë se nuk mund të përdoret precedenti i vitit 2017-të i Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese, ku përcaktohej se ishte Gjykata Administrative që kishte kompetencat për të trajtuar dekretin ...
Top Channel | 10-Jun-2019 22:53
Konstitucionalisti Kristaq Kume thotë se nuk mund të përdoret precedenti i vitit 2017-të i Kolegjit të Gjykatës Kushtetuese, ku përcaktohej se ishte Gjykata Administrative që kishte kompetencat për të trajtuar dekretin ...

DOKUMENTI/Draft-Rezoluta e PS kundër Ilir Metës
Zbardhet Draft- Rezoluta e Partisë Socialiste mbi aktitn e presidentit Meta për shfuqizimin e dekretit të muajit nëntor te vitit të kaluar për përcaktimin e datës 30 qershor 2019 si ditën e mbajtjes se zgjedhjeve ...
VizionPlus | 11-Jun-2019 12:05
Zbardhet Draft- Rezoluta e Partisë Socialiste mbi aktitn e presidentit Meta për shfuqizimin e dekretit të muajit nëntor te vitit të kaluar për përcaktimin e datës 30 qershor 2019 si ditën e mbajtjes se zgjedhjeve ...

“Nesër KQZ shqyrton kërkesën e gruas së Kujtim Gjuzit për divorc”
I njohur si “njeriu i memeve”, Genc Sejko godet sërish. Ai ka ironizuar vendimin e sotëm të KQZ-së, e cila nuk pranoi vendimin e Presidentit Ilir Meta për çdekretimin e datës së zgjedhjeve. Duke u nisur nga zhvillimet ...
BalkanWeb | 10-Jun-2019 21:36
I njohur si “njeriu i memeve”, Genc Sejko godet sërish. Ai ka ironizuar vendimin e sotëm të KQZ-së, e cila nuk pranoi vendimin e Presidentit Ilir Meta për çdekretimin e datës së zgjedhjeve. Duke u nisur nga zhvillimet ...

Zbulohet draft-rezoluta që diskutohet të enjten për shkarkimin e Presidentit Meta
Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve. “Kuvendi i Shqipërisë vlerëson se akti i ...
Telegrafi | 11-Jun-2019 12:14
Zbulohet draft-rezoluta që pritet të miratohet të enjten në seancën parlamentare sa i takon mocionit për debat për vendimin e presidentit Meta për anulimin e zgjedhjeve. “Kuvendi i Shqipërisë vlerëson se akti i ...

Martin Henze, këshilltari i Merkel/ Rama po çon Shqipërinë në diktaturë, dekreti patriotik dhe shkarkimi arbitrar pa Gjykatën Kushtetuese
Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit ...
Telegraf | 11-Jun-2019 10:21
Këshilltari i Merkel: Dekreti i Metës patriotik, Rama po çon Shqipërinë në diktaturë Kryekëshilltari ekonomik i Angela Merkel, Martin Henze në një intervistë për gazetarin Basir Çollaku ka folur për zhvillimet e fundit ...

Klement Zguri, kryetar i KQZ/ Ne nuk kemi tagër të gjykojmë dekretin, por t’i bindemi. Denar Biba dhe kolonelët e KQZ-së më pranë Grusht-Shtetit
Klement Zguri: KQZ t’i bindet dekretit të Presidentit, i cili është detyrues Kreu i KQZ-së, Klement Zguri, ka braktisur mbledhjen e thirrur nga 2 anëtarët socialistë të KQZ-së, Biba e Skënderi, lidhur me dekretin e ...
Telegraf | 11-Jun-2019 10:10
Klement Zguri: KQZ t’i bindet dekretit të Presidentit, i cili është detyrues Kreu i KQZ-së, Klement Zguri, ka braktisur mbledhjen e thirrur nga 2 anëtarët socialistë të KQZ-së, Biba e Skënderi, lidhur me dekretin e ...

Luan Rama:Kryeministri nxjerr urdhra të rinj,përse jo presidenti?
Zëvendëskryetari i LSI Luan Rama përmes një statusi në “Facebook” ngre një pyetje për situatën politike në vend. Ai shprehet se kryeministri e ministrat kanë të drejtë të nxjerrin urdhra të rinj, atëherë pse presidenti ...
BalkanWeb | 10-Jun-2019 20:39
Zëvendëskryetari i LSI Luan Rama përmes një statusi në “Facebook” ngre një pyetje për situatën politike në vend. Ai shprehet se kryeministri e ministrat kanë të drejtë të nxjerrin urdhra të rinj, atëherë pse presidenti ...

Ilir Meta, si Shefi i një Republike AntiSistem!
Nga Alfred Peza Ilir Meta është bërë sot, Presidenti që anullon për herë të parë, zgjedhjet në historinë e Shqipërisë. Ilir Meta e ka shënuar sot emrin, si Presidenti që për herë të parë nuk cakton një datë zgjedhjesh ...
GazetaTema | 10-Jun-2019 21:28
Nga Alfred Peza Ilir Meta është bërë sot, Presidenti që anullon për herë të parë, zgjedhjet në historinë e Shqipërisë. Ilir Meta e ka shënuar sot emrin, si Presidenti që për herë të parë nuk cakton një datë zgjedhjesh ...

KQZ-ja bën Puç Kushtetues kundër zgjedhjeve demokratike në Shqipëri
Prof. Dr. Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ-së KQZ-ja është institucion kushtetues që nuk ka asnjë mundësi ligjore për të gjykuar dhe pastaj mbi bazën e atij gjykimi të vet, për të marrë vendim se çfarë do të bëjë me ...
Telegraf | 10-Jun-2019 23:26
Prof. Dr. Kristaq Kume, ish-kryetar i KQZ-së KQZ-ja është institucion kushtetues që nuk ka asnjë mundësi ligjore për të gjykuar dhe pastaj mbi bazën e atij gjykimi të vet, për të marrë vendim se çfarë do të bëjë me ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved