ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 23/03/2019 10:06

“Dita e Verës”, historia e festës tradicionale

“Dita e Verës”, historia e festës tradicionale
Sot i gjithë vendi përfshihet nga festime në kuadër të simbolikës së Ditës së Verës. Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit ...
BalkanWeb | 14-Mar-2019 15:43
Sot i gjithë vendi përfshihet nga festime në kuadër të simbolikës së Ditës së Verës. Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit ...

Korçarët festojnë Ditën e Verës
Qytetarët korçarë e kanë pritur me zjarre të ndezur Ditën e Verës. Kjo festë pagane ka krijuar prej vitesh traditën e saj tek banorët e qytetit, të cilët përveç ndezjes së zjarreve dhe kapërcimit të tyre për të larguar ...
VizionPlus | 14-Mar-2019 20:56
Qytetarët korçarë e kanë pritur me zjarre të ndezur Ditën e Verës. Kjo festë pagane ka krijuar prej vitesh traditën e saj tek banorët e qytetit, të cilët përveç ndezjes së zjarreve dhe kapërcimit të tyre për të larguar ...

Tradita e Ditës së Verës
Sa herë që përmendim festën e Ditës së Verës, instiktivit mendojmë për qytetin e Elbasanit. Në këtë qytet, përgatitjet për të festuar kanë filluar ditë më përpara. Pavarësisht nga moti i pafavorshëm, aktivitetet nuk ...
Telegraf | 14-Mar-2019 19:55
Sa herë që përmendim festën e Ditës së Verës, instiktivit mendojmë për qytetin e Elbasanit. Në këtë qytet, përgatitjet për të festuar kanë filluar ditë më përpara. Pavarësisht nga moti i pafavorshëm, aktivitetet nuk ...

Festa e Ditës së Verës; Elbasani zgjuar që nga mesnata
Elbasani e priti në shesh Ditën e Verës. Koncerti i madh i organizuar për te pritur ardhjen e stinës së bukur, mbajti mijëra qytetare ne shesh deri në orët e para te mëngjesit.
Top Channel | 14-Mar-2019 14:07
Elbasani e priti në shesh Ditën e Verës. Koncerti i madh i organizuar për te pritur ardhjen e stinës së bukur, mbajti mijëra qytetare ne shesh deri në orët e para te mëngjesit.

Festa e Ditës së Verës, tradita me lule dhe ballokume
Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer simbolizon ...
Telegraf | 14-Mar-2019 15:07
Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer simbolizon ...

Dita e Verës festohet në Elbasan, karnevale e ballokume në bulevardin kryesor
Një herë në vit, në 14 mars, Elbasani shnderrohet ne kryeqytetin e aktiviteteve per Diten e Veres. Festa me origjine pagane, vijon te mbetet nje tradite e fortë e ketij qyteti. Në Elbasan nuk festojne vetem banorët e ...
VizionPlus | 14-Mar-2019 14:11
Një herë në vit, në 14 mars, Elbasani shnderrohet ne kryeqytetin e aktiviteteve per Diten e Veres. Festa me origjine pagane, vijon te mbetet nje tradite e fortë e ketij qyteti. Në Elbasan nuk festojne vetem banorët e ...

Elbasani feston Ditën e Verës
Mijëra qytetarë elbasanas, por edhe miq të ardhur nga rrethet e tjera të vendit kanë mbushur që në orët e para të mëngjesit bulevardin “Aqif Pasha”, për të ndjekur ceremonitë tradicionale të Ditës së Verës. Qytetarët ...
VizionPlus | 14-Mar-2016 12:55
Mijëra qytetarë elbasanas, por edhe miq të ardhur nga rrethet e tjera të vendit kanë mbushur që në orët e para të mëngjesit bulevardin “Aqif Pasha”, për të ndjekur ceremonitë tradicionale të Ditës së Verës. Qytetarët ...

Në Tiranë festohet Dita e Verës
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për këtë ditë janë shtyrë për datën 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në Tiranë. ...
AlbInfo | 14-Mar-2019 19:23
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për këtë ditë janë shtyrë për datën 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në Tiranë. ...

Festa e Ditës së Verës, Elbasani zgjuar që nga mesnata (VIDEO)
Elbasani e priti në shesh Ditën e Verës. Koncerti i madh i organizuar për te pritur ardhjen e stinës së bukur, mbajti mijëra qytetare ne shesh deri në orët e para te mëngjesit. Dita e Verës sërish do të festohet në ...
Klan Kosova | 14-Mar-2019 16:32
Elbasani e priti në shesh Ditën e Verës. Koncerti i madh i organizuar për te pritur ardhjen e stinës së bukur, mbajti mijëra qytetare ne shesh deri në orët e para te mëngjesit. Dita e Verës sërish do të festohet në ...

Elbasani ‘kryeqendër’ e Ditës së Verës, festime në qytet
ELBASAN Ndonëse në Tiranë festa e Ditës së Verës është shtyrë për të dielën për shkak të motit të keq, Elbasani ka nisur festimet që prej mbrëmjes së djeshme. Gazetari Fatmir Popja raporton për “BalkanWeb” se qyteti “i ...
BalkanWeb | 14-Mar-2019 11:51
ELBASAN Ndonëse në Tiranë festa e Ditës së Verës është shtyrë për të dielën për shkak të motit të keq, Elbasani ka nisur festimet që prej mbrëmjes së djeshme. Gazetari Fatmir Popja raporton për “BalkanWeb” se qyteti “i ...

Njihuni me historinë e festës pagane, të Ditës së Verës!
Sot i gjithë vendi përfshihet nga festime në kuadër të simbolikës së Ditës së Verës. Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit ...
Dritare | 14-Mar-2019 16:15
Sot i gjithë vendi përfshihet nga festime në kuadër të simbolikës së Ditës së Verës. Që në kohët antike, tempulli i 14 Marsit, Festa e Ditës së Verës, ka qenë në qytetin e Elbasanit. E quajtur ndryshe si dita e largimit ...

Tiranë, festohet festa e verës edhe pa mot me diell
Nëse këto vitet e fundit mbajmë mend që Dita e Verës ka qenë e ngrohtë, gjithë diell, sot ishte si rrallëherë gri, e freskët e tek-tuk me shi. Edhe pse për arsye të motit, bashkia e Tiranës i zhvendosi festimet të ...
RTSH | 14-Mar-2019 15:03
Nëse këto vitet e fundit mbajmë mend që Dita e Verës ka qenë e ngrohtë, gjithë diell, sot ishte si rrallëherë gri, e freskët e tek-tuk me shi. Edhe pse për arsye të motit, bashkia e Tiranës i zhvendosi festimet të ...

Dita e Verës festohet në Elbasan, karnevale e ballokume në bulevardin kryesor
Një herë në vit, në 14 mars, Elbasani shnderrohet ne kryeqytetin e aktiviteteve per Diten e Veres. Festa me origjine pagane, vijon te mbetet nje tradite e fortë e ketij qyteti. Në Elbasan nuk festojne vetem banorët e ...
Medial | 14-Mar-2019 14:37
Një herë në vit, në 14 mars, Elbasani shnderrohet ne kryeqytetin e aktiviteteve per Diten e Veres. Festa me origjine pagane, vijon te mbetet nje tradite e fortë e ketij qyteti. Në Elbasan nuk festojne vetem banorët e ...

Veliaj u tall me festën, kryeqytetasit festojnë në Tiranë edhe pa organizimet e Lalit
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë ...
Gazeta55 | 14-Mar-2019 14:08
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë ...

Qytetarët në Tiranë festuan Ditën e Verës edhe pa koncerte
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë ...
Koha.net | 14-Mar-2019 14:03
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë ...

“Dita e Verës”/ Festime në mbarë vendin, në Tiranë aktivitetet të dielën
Shqiptarët festojnë 14 marsin “Ditën e Verës”. Kryeqendra e festimeve është Elbasani, me ballokumen, ëmbëlsirë tradicionale e kësaj zone. Në këtë qytet festimet kanë nisur mbrëmjen e 13 marsit me panairin tradicional të ...
VizionPlus | 14-Mar-2019 10:00
Shqiptarët festojnë 14 marsin “Ditën e Verës”. Kryeqendra e festimeve është Elbasani, me ballokumen, ëmbëlsirë tradicionale e kësaj zone. Në këtë qytet festimet kanë nisur mbrëmjen e 13 marsit me panairin tradicional të ...

Qytetarët në Tiranë festuan Ditën e Verës edhe pa koncertet e Bashkisë
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë ...
Koha Jone | 14-Mar-2019 13:59
Qytetarët në Tiranë kanë festuar Ditën e Verës edhe pse aktivitetet për të janë shtyrë më 17 mars. Shëtitja me familjarët ka qenë aktiviteti që shumica e qytetarëve kanë zgjedhur të bëjnë në kryeqytet, ku nuk kanë ...

Nga verorja te kulaçi me lek, ja traditat që ndjekin shqiptarët për Ditën e Verës
Dita e Verës simbolizon ardhjen e pranverës dhe festën që mbahet për t’iu gëzuar natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë. Ajo kremtohej me 1 mars të kalendarit Julian, ditën e parë të vitit të ri (sipas ...
Lexo | 14-Mar-2019 13:44
Dita e Verës simbolizon ardhjen e pranverës dhe festën që mbahet për t’iu gëzuar natyrës së bukur shqiptare dhe bimësisë që merr jetë. Ajo kremtohej me 1 mars të kalendarit Julian, ditën e parë të vitit të ri (sipas ...

‘Tirana e Veliajt ditë pushimi!’ Kryeqyteti i ‘Ditës së Verës’, Elbasani…
Në rrethinat e Elbasanit, konkretisht në Çermenikë sipas gojëdhënave u ndërtua një faltore me emrin “Zana e Çermenikës” ose e njohur ndryshe në mitologjinë greke Diana, perëndesha e gjuetisë, pyjeve dhe natyrës. Ishte ...
Standard | 14-Mar-2019 12:57
Në rrethinat e Elbasanit, konkretisht në Çermenikë sipas gojëdhënave u ndërtua një faltore me emrin “Zana e Çermenikës” ose e njohur ndryshe në mitologjinë greke Diana, perëndesha e gjuetisë, pyjeve dhe natyrës. Ishte ...

Shqipëria feston Ditën e Verës
Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë më e hershme ...
Gazeta Observer | 14-Mar-2019 12:20
Sot në Shqipëri kremtohet Dita e Verës, një festë me origjinë të lashtë. Kryeqendra e kësaj feste është Elbasani, ndërsa shenja dalluese e këtij festimi është gatimi i ballokumeve. Një festë pagane, shumë më e hershme ...

123
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved