ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 21/04/2019 20:49

Nëse flini më pak se shtatë orë, jeni në rrezik nga kanceri

Nëse flini më pak se shtatë orë, jeni në rrezik nga kanceri
Të flini më pak se shtatë orë gjatë natës, shkakton dëmtimin e “ADN”, e cila gjë mund të shkaktojë kancer. Pagjumësia shkakton dëmtim permanent të ADN-së dhe rrit rrezikun për kancer, besojnë shkencëtarët. Privimi nga ...
Republika | 12-Feb-2019 15:45
Të flini më pak se shtatë orë gjatë natës, shkakton dëmtimin e “ADN”, e cila gjë mund të shkaktojë kancer. Pagjumësia shkakton dëmtim permanent të ADN-së dhe rrit rrezikun për kancer, besojnë shkencëtarët. Privimi nga ...

Shkenca ka një lajm të mirë për gjumashët
Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet edhe rreziku i vdekjes dhe sëmundjeve kardiovaskulare, thotë një studim global botuar të mërkurën ...
Albportali | 17-Dec-2018 13:25
Sasia e rekomanduar e gjumit për të rriturit është gjashtë deri në tetë orë në natë. Duke fjetur më shumë se kaq, rritet edhe rreziku i vdekjes dhe sëmundjeve kardiovaskulare, thotë një studim global botuar të mërkurën ...

Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin
Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit. Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike. Ky studim ...
Gazeta Observer | 12-Feb-2019 09:50
Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit. Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike. Ky studim ...

Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin
Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit. Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike. Ky studim ...
Gazeta Monitor | 11-Feb-2019 21:29
Një grup shkencëtarësh kanë zbuluar se pagjumësia mund të dëmtojë ADN-në përgjithmonë dhe të rrisë rrezikun e kancerit. Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike. Ky studim ...

Nëse flini më pak se shtatë rrezikoheni të prekeni nga kanceri
Mungesa e gjumit mund të shkaktojë dëmtimin e përhershëm të ADN-së dhe shton mundësinë për t’u prekur nga kanceri. Ky përfundim doli nga një studim i Universitetit të Hong Kongut me 49 mjekë, 24 prej të cilëve duhej të ...
Indeks Online | 11-Feb-2019 19:57
Mungesa e gjumit mund të shkaktojë dëmtimin e përhershëm të ADN-së dhe shton mundësinë për t’u prekur nga kanceri. Ky përfundim doli nga një studim i Universitetit të Hong Kongut me 49 mjekë, 24 prej të cilëve duhej të ...

Mungesa e gjumit dëmton ADN-në dhe shton rrezikun nga kanceri
Mungesa e gjumit mund të shkaktojë dëmtimin e përhershëm të ADN-së dhe shton mundësinë për t’u prekur nga kanceri.
Kosova Press | 11-Feb-2019 19:31
Mungesa e gjumit mund të shkaktojë dëmtimin e përhershëm të ADN-së dhe shton mundësinë për t’u prekur nga kanceri.

STUDIMI: Flini më pak se shtatë orë gjumë në natë? Kujdes, mund të shkaktojnë kancer!
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...
GazetaTema | 11-Feb-2019 17:01
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...

Mos flini më pak se kaq orë gjumë, mund ta merrni kancerin
Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike, transmeton . Ky studim është i pari i natyrës së vet, andaj duhet kryer hulumtime të tjera në lidhje me problemin. Studimi u ...
Lajminet | 11-Feb-2019 18:47
Mungesa e gjumit mund të çojë, si pasojë, sipas hulumtuesve, deri në sëmundje gjenetike, transmeton . Ky studim është i pari i natyrës së vet, andaj duhet kryer hulumtime të tjera në lidhje me problemin. Studimi u ...

Flini më pak se shtatë orë gjumë në natë? Kujdes, mund të shkaktojnë kancer!
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...
Lajmi i Fundit | 11-Feb-2019 17:10
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...

Më pak se shtatë orë gjumë në natë mund të shkaktojnë kancer!
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...
Koha Jone | 11-Feb-2019 16:41
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...

Më pak se shtatë orë gjumë në natë mund të shkaktojnë kancer!
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...
Telegraf | 11-Feb-2019 16:37
Pagjumësia mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, thonë shkencëtarët. Mungesa e gjumit mund të zvogëlojë aftësinë e ADN-së për të rimarrë veten, ndoshta duke sjellë dhe sëmundje gjenetike, ...

Mungesa e gjumit dëmton ADN-në tuaj dhe rrit rrezikun për kancer
Mungesa e ADN-së mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, besojnë shkencëtarët. Privimi i gjumit gjithashtu mund të zvogëojë aftësinë e ADN-së për të riparuar veten, ndoshta duke cuar në ...
Indeks Online | 11-Feb-2019 15:26
Mungesa e ADN-së mund të dëmtojë përgjithmonë ADN-në dhe të rrisë rrezikun e kancerit, besojnë shkencëtarët. Privimi i gjumit gjithashtu mund të zvogëojë aftësinë e ADN-së për të riparuar veten, ndoshta duke cuar në ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved