ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 22/01/2019 11:17

Reforma Kushtetuese, Zaev marrëveshje me partinë shqiptare

Reforma Kushtetuese, Zaev marrëveshje me partinë shqiptare
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka lidhur një marrëveshje me partinë shqiptare BESA. Gjatë një takimi të përbashkët, mësohet se Zaev ka arritur të sigurojë 80 vota pro reformës kushtetuese. “Është arritur marrëveshje ...
BalkanWeb | 11-Jan-2019 18:33
Kryeministri maqedonas Zoran Zaev ka lidhur një marrëveshje me partinë shqiptare BESA. Gjatë një takimi të përbashkët, mësohet se Zaev ka arritur të sigurojë 80 vota pro reformës kushtetuese. “Është arritur marrëveshje ...

Emri i Maqedonisë, marrëveshja e Prespës finalizohet më 10 janar
MAQEDONI Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës për cësthjen e emrit të Maqedonisë mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmëruar nga autoritetet. Ndonëse seanca për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është caktuar ...
BalkanWeb | 11-Jan-2019 13:16
MAQEDONI Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës për cësthjen e emrit të Maqedonisë mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmëruar nga autoritetet. Ndonëse seanca për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është caktuar ...

Seanca për emrin/ Pritet votimi i ndryshimeve Kushtetuese në Shkup
Seanca e Parlamentit të Maqedonisë ku duhej të shqyrtoheshin propozim-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, ishte caktuar te enjten, por nuk filloi as pas dy shtyrjeve nga kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi, dhe ...
Top Channel | 11-Jan-2019 11:40
Seanca e Parlamentit të Maqedonisë ku duhej të shqyrtoheshin propozim-amendamentet për ndryshimet kushtetuese, ishte caktuar te enjten, por nuk filloi as pas dy shtyrjeve nga kryetari i parlamentit, Talat Xhaferi, dhe ...

Aleksandrova: Marrëveshja e arritur me Lëvizjen Besa është e pranueshme për tetë deputetët e pavarur
Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të Bilall Kasamit në mënyrë normative është precizuar mënyra se si do ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 17:54
Deputetja Emilia Aleksandrova nga grupi i pavarur i deputetëve që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM, tha se në negociatat mes Qeverisë dhe Lëvizjes Besa të Bilall Kasamit në mënyrë normative është precizuar mënyra se si do ...

Arianit Hoxha: Asnjë parti shqiptare nuk e ka mbështetur Lëvizjen Besa
Zëdhënësi i Lëvizjes Besa Arijanit Hoxha, konfirmoi marrëveshjen që është arritur me Lëvizjen Besa dhe Qeverinë për procesin e ndryshimeve kushtetuese. Hoxha tha se ata kanë propozuar 4 amendamente, prej të cilave dy ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 17:42
Zëdhënësi i Lëvizjes Besa Arijanit Hoxha, konfirmoi marrëveshjen që është arritur me Lëvizjen Besa dhe Qeverinë për procesin e ndryshimeve kushtetuese. Hoxha tha se ata kanë propozuar 4 amendamente, prej të cilave dy ...

Parlamenti i Maqedonisë miraton emrin e ri të vendit
Parlamenti i Maqedonisë miratoi këtë të premte amendamentet për emrin e ri shtetëror të Maqedonisë. Me 81 vota pro, Parlamenti miratoi emirin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Votimi në parlament u krye pasi ...
TV Klan | 11-Jan-2019 19:18
Parlamenti i Maqedonisë miratoi këtë të premte amendamentet për emrin e ri shtetëror të Maqedonisë. Me 81 vota pro, Parlamenti miratoi emirin e ri “Republika e Maqedonisë së Veriut”. Votimi në parlament u krye pasi ...

Qeveria e Maqedonisë: Janë siguruar dy të tretat e shumicës në Kuvend
Qeveria e Maqedonisë pas zyrtarizimit të marrëveshjes me Bilall Kasamin, ka lëshuar njoftim të përbashkët edhe me tetë deputetët e pavarur që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM. Nga qeveria thonë se në mënyrë të përbashkët ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 17:21
Qeveria e Maqedonisë pas zyrtarizimit të marrëveshjes me Bilall Kasamin, ka lëshuar njoftim të përbashkët edhe me tetë deputetët e pavarur që u përjashtuan nga OBRM-PDUKM. Nga qeveria thonë se në mënyrë të përbashkët ...

Zyrtarizohet marrëveshja mes Zaevit dhe Kasamit, Maqedonia drejtë ndryshimit të Kushtetutës
Qeveria e Maqedonisë përmes një komunikate informon se është arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të Bilall Kasamit, e cila me dy deputetët e saj do të mbështetë ndryshimet kushtetuese në Kuvend. Nga qeveria informojnë ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 17:00
Qeveria e Maqedonisë përmes një komunikate informon se është arritur marrëveshje me Lëvizjen Besa të Bilall Kasamit, e cila me dy deputetët e saj do të mbështetë ndryshimet kushtetuese në Kuvend. Nga qeveria informojnë ...

Maqedoni, Zaev kërkon votat e lëvizjes “Besa”
Parlamenti në Maqedoni mblidhet sërish këtë të premte për të kaluar ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të vendit. Por kryeministri Zaev nuk është ende i sigurte për 80 votat e nevojshme për miratimin e amendamenteve. ...
VizionPlus | 11-Jan-2019 11:17
Parlamenti në Maqedoni mblidhet sërish këtë të premte për të kaluar ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të vendit. Por kryeministri Zaev nuk është ende i sigurte për 80 votat e nevojshme për miratimin e amendamenteve. ...

Zëdhënësi i LSDM-së: Është arritur marrëveshje mes Zaevit dhe Kasamit (Video)
Zoran Zaev dhe Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votat “pro” të dy deputetëve të Lëvizjes Besa, për ndryshimet kushtetuese. Këtë në konferencë për shtyp e konfirmoi zëdhënësi i LSDM-së, Konstadin Konstadinov, i ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 16:19
Zoran Zaev dhe Bilall Kasami kanë arritur marrëveshje për votat “pro” të dy deputetëve të Lëvizjes Besa, për ndryshimet kushtetuese. Këtë në konferencë për shtyp e konfirmoi zëdhënësi i LSDM-së, Konstadin Konstadinov, i ...

Para Kuvendit të Maqedonisë protestohet kundër ndryshimeve kushtetuese
Për disa ditë me radhë para Kuvendit të Maqedonisë po zhvillohen protesta kundër ndryshimeve kushtetuese. Disa organizata të shoqërisë civile që kanë protestuar kundër ndryshimit të emrit kushtetues dhe kanë dalë para ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 14:31
Për disa ditë me radhë para Kuvendit të Maqedonisë po zhvillohen protesta kundër ndryshimeve kushtetuese. Disa organizata të shoqërisë civile që kanë protestuar kundër ndryshimit të emrit kushtetues dhe kanë dalë para ...

Parlementi maqedonas voton ndryshimet kushtetuese, ç’pritet të ndodh sot
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jo zyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e ...
Telegraf | 11-Jan-2019 08:40
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jo zyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e ...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë
Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 13:48
Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ...

Çka thuhet në preambulën e re të Kushtetutës së Maqedonisë së Veriut
Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 vendesh votuan për ...
Lajm Press | 11-Jan-2019 23:27
Parlamenti i Maqedonisë, miratoi ndryshimet kushtetuese që mundësojnë ndryshimin e emrit të saj në Maqedonia e Veriut, sipas marrëveshjes me Greqinë. Tetëdhjetë e një deputetë në parlamentin 120 vendesh votuan për ...

Filloi seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese
Shkup, 11 janar - Para pak çastesh ka filluar seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese. Amendamentit i propozuar nga grupi i deputetëve të përjashtuar nga VMRO-DPMNE-ja nuk u pranua nga ana e Qeverisë. Propozuesit ...
Zhurnal | 11-Jan-2019 21:42
Shkup, 11 janar - Para pak çastesh ka filluar seanca kuvendore për ndryshimet kushtetuese. Amendamentit i propozuar nga grupi i deputetëve të përjashtuar nga VMRO-DPMNE-ja nuk u pranua nga ana e Qeverisë. Propozuesit ...

Ja marrëveshja e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA e Bilall Kasamit
Shkup, 11 janar - Ju sjellim kumtesën e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin, pas arritjes së marrëveshjes për ndryshimet kushtetuese. “Është arritur marrëveshje me anë të së cilit janë tejkaluar ...
Zhurnal | 11-Jan-2019 21:42
Shkup, 11 janar - Ju sjellim kumtesën e përbashkët e Qeverisë dhe Lëvizjes BESA me kryetar Kasamin, pas arritjes së marrëveshjes për ndryshimet kushtetuese. “Është arritur marrëveshje me anë të së cilit janë tejkaluar ...

Miratohen ndryshimet kushtetuese, Maqedonia do të quhet Maqedonia e Veriut
Shkup, 11 janar 2019 – Kuvendi i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar për emrin. Ndryshimet kushtetuese u miratuan pas ...
Illyriapress | 11-Jan-2019 20:38
Shkup, 11 janar 2019 – Kuvendi i Maqedonisë miratoi ndryshimet kushtetuese që i hapin rrugë zbatimit të Marrëveshjes së Prespës për zgjidhjen e kontestit 27 vjeçar për emrin. Ndryshimet kushtetuese u miratuan pas ...

Maqedonia edhe zyrtarisht e ndërroi emrin
Me 81 vota “për” është votuar Ligji Kushtetues për zbatimin e amendamenteve. me këtë votim, zyrtarisht mbaron procesi për ndryshimet kushtetuese. Me këto ndryshme Maqedonia sot e tutje edhe zyrtarisht do të quhet ...
Medial | 11-Jan-2019 19:59
Me 81 vota “për” është votuar Ligji Kushtetues për zbatimin e amendamenteve. me këtë votim, zyrtarisht mbaron procesi për ndryshimet kushtetuese. Me këto ndryshme Maqedonia sot e tutje edhe zyrtarisht do të quhet ...

Para Kuvendit ende vazhdon protesta
mde Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Protesta kundër ndryshimeve kushtetuese vazhdon derisa në Kuvend deputetët i votuan ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe të fundit sipas Marrëveshjes së Prespës. Nga bina e ...
Medial | 11-Jan-2019 19:54
mde Shkup, 11 janar 2019 (MEDIAL) – Protesta kundër ndryshimeve kushtetuese vazhdon derisa në Kuvend deputetët i votuan ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe të fundit sipas Marrëveshjes së Prespës. Nga bina e ...

Para Kuvendit ende vazhdon protesta
Protesta kundër ndryshimeve kushtetuese vazhdon derisa në Kuvend deputetët i votuan ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe të fundit sipas Marrëveshjes së Prespës. Nga bina e improvizuar lexohen emrat e të gjithë ...
Koha.mk | 11-Jan-2019 19:53
Protesta kundër ndryshimeve kushtetuese vazhdon derisa në Kuvend deputetët i votuan ndryshimet kushtetuese në fazën e tretë dhe të fundit sipas Marrëveshjes së Prespës. Nga bina e improvizuar lexohen emrat e të gjithë ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved