ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 20/01/2019 07:47

Emri i Maqedonisë, marrëveshja e Prespës finalizohet më 10 janar

Emri i Maqedonisë, marrëveshja e Prespës finalizohet më 10 janar
MAQEDONI Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës për cësthjen e emrit të Maqedonisë mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmëruar nga autoritetet. Ndonëse seanca për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është caktuar ...
BalkanWeb | 11-Jan-2019 13:16
MAQEDONI Zbatimi i Marrëveshjes së Prespës për cësthjen e emrit të Maqedonisë mund të finalizohet më herët nga afati i paralajmëruar nga autoritetet. Ndonëse seanca për miratimin e ndryshimeve kushtetuese është caktuar ...

Maqedoni, Zaev kërkon votat e lëvizjes “Besa”
Parlamenti në Maqedoni mblidhet sërish këtë të premte për të kaluar ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të vendit. Por kryeministri Zaev nuk është ende i sigurte për 80 votat e nevojshme për miratimin e amendamenteve. ...
VizionPlus | 11-Jan-2019 11:17
Parlamenti në Maqedoni mblidhet sërish këtë të premte për të kaluar ndryshimet kushtetuese për emrin e ri të vendit. Por kryeministri Zaev nuk është ende i sigurte për 80 votat e nevojshme për miratimin e amendamenteve. ...

Janushev: Rasti “Talir” është përpjekje për presion politik ndaj OBRM-PDUKM-së në prag të ndryshimeve kushtetuese
Nga partia opozitare OBRM-PDUKM kanë reaguar ndaj vendimit të Gjykatë Penale për rastin e PSP-së “Talir”, ku të akuzuar janë ish-lideri i kësaj partie Nikolla Gruevski, deputeti Ilija Dimovski, ish-sekretari i kësaj ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 14:50
Nga partia opozitare OBRM-PDUKM kanë reaguar ndaj vendimit të Gjykatë Penale për rastin e PSP-së “Talir”, ku të akuzuar janë ish-lideri i kësaj partie Nikolla Gruevski, deputeti Ilija Dimovski, ish-sekretari i kësaj ...

Para Kuvendit të Maqedonisë protestohet kundër ndryshimeve kushtetuese
Për disa ditë me radhë para Kuvendit të Maqedonisë po zhvillohen protesta kundër ndryshimeve kushtetuese. Disa organizata të shoqërisë civile që kanë protestuar kundër ndryshimit të emrit kushtetues dhe kanë dalë para ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 14:31
Për disa ditë me radhë para Kuvendit të Maqedonisë po zhvillohen protesta kundër ndryshimeve kushtetuese. Disa organizata të shoqërisë civile që kanë protestuar kundër ndryshimit të emrit kushtetues dhe kanë dalë para ...

Anulohet për në orën 15:00 mbledhja për ndryshimet kushtetuese në Kuvendin e Maqedonisë
Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 13:48
Vazhdojnë anulimet për nisjen e seancës për ndryshimet kushtetuese në Maqedoni, përcjell Telegrafi Maqedoni. E njejta seancë, e nisur që nga dita e mërkurë (9 janar) ku pati fjalim kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, ...

Parlementi maqedonas voton ndryshimet kushtetuese, ç’pritet të ndodh sot
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jo zyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e ...
Telegraf | 11-Jan-2019 08:40
Kryeministri i Maqedonisë, Zoran Zaev, dhe Lëvizja Besa e Bilall Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jo zyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e ...

Milloshoski: OBRM-PDUKM nuk është fajtore për kërkesat e Besës
Deputeti Antonio Millososki në një intervistë për “RTVM” tha se partia e tij OBRM-PDUKM nuk mund të mbajë përgjegjësi për kërkesat nacionaliste dhe shantazhet e partive shqiptare. Ky konstatim i ish-ministrit të jashtëm ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 10:52
Deputeti Antonio Millososki në një intervistë për “RTVM” tha se partia e tij OBRM-PDUKM nuk mund të mbajë përgjegjësi për kërkesat nacionaliste dhe shantazhet e partive shqiptare. Ky konstatim i ish-ministrit të jashtëm ...

OBRM-PDUKM: Zaev në mënyrë të dhunshme po ndryshon emrin e Maqedonisë
Nga partia opozitare OBRM-PDUKM akuzojnë kryeministrin Zoran Zaev për ndryshim të dhunshëm të emrit të Maqedonisë dhe se ai këtë e bënë vetëm që të mbajë pushtetin. “Zoran Zaev po shkon kundër vullnetit të popullit, i ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 09:51
Nga partia opozitare OBRM-PDUKM akuzojnë kryeministrin Zoran Zaev për ndryshim të dhunshëm të emrit të Maqedonisë dhe se ai këtë e bënë vetëm që të mbajë pushtetin. “Zoran Zaev po shkon kundër vullnetit të popullit, i ...

Hoxha: Ende s’ka marrëveshje Besa – Zaev, por kjo nuk nënkupton se procesi është bllokuar
Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha dhe një nga negociatorët e kësaj partie për negociata me ekipin e kryeministrit Zoran Zaev për amendamentet e parashtruara mbi ndryshimet Kushtetuese, ka deklaruar ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 09:13
Sekretari i përgjithshëm i Lëvizjes BESA, Arianit Hoxha dhe një nga negociatorët e kësaj partie për negociata me ekipin e kryeministrit Zoran Zaev për amendamentet e parashtruara mbi ndryshimet Kushtetuese, ka deklaruar ...

Vazhdon sot seanca për ndryshimet kushtetuese
Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin Kushtetues. Nga ...
Telegrafi | 11-Jan-2019 08:33
Kryeministri Zaev dhe Besa e Kasamit nuk arritën t’i tejkalojnë dallimet rreth kërkesave të tyre. Jozyrtarisht mësohet se problem për mos arritjen e marrëveshjes është mos futja e gjuhës shqipe në Ligjin Kushtetues. Nga ...

Zaev mosmarrëveshje me lëvizjen BESA
Parlamenti i Maqedonisë do të vijojë sot në mesditë seancën për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese për çështjen e emrit. Seanca u shty edhe të enjten, pasi kryeministri Zoran Zaev nuk i ka të sigurta 80 ...
TV Klan | 11-Jan-2019 09:35
Parlamenti i Maqedonisë do të vijojë sot në mesditë seancën për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese për çështjen e emrit. Seanca u shty edhe të enjten, pasi kryeministri Zoran Zaev nuk i ka të sigurta 80 ...

INCIDENT PARA KUVENDIT: Thirri NATO, e dëbojnë nga skena
Gjatë kohës së protestës para Kuvendit demonstrantët e “Maqedonia bllokon” ka larguar një vajzë e cila ka tentuar të flet në skenë, njofton Makfaks. Vajza është ngjitur në skenë duke dashur të mbajë fjalim, por ...
Medial | 11-Jan-2019 15:27
Gjatë kohës së protestës para Kuvendit demonstrantët e “Maqedonia bllokon” ka larguar një vajzë e cila ka tentuar të flet në skenë, njofton Makfaks. Vajza është ngjitur në skenë duke dashur të mbajë fjalim, por ...

Zëdhënësi i VMRO-së: Deputetët e përjashtuar, presion deputetëve të VMRO-së
Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoillkovski, ka thënë se deputetët e përjashtuar të VMRO-DPMNE-së, janë duke kontaktuar dhe po ju bëjnë presion deputetëve të VMRO-së, ata të cilën kanë vendosur të mos votojnë ...
Flaka | 11-Jan-2019 15:27
Zëdhënësi i VMRO-DPMNE-së, Naum Stoillkovski, ka thënë se deputetët e përjashtuar të VMRO-DPMNE-së, janë duke kontaktuar dhe po ju bëjnë presion deputetëve të VMRO-së, ata të cilën kanë vendosur të mos votojnë ...

Zaev ashpërson tonet: Do ketë përgjegjësi nëse nuk kalojnë ndryshimet kushtetuese
Shumica parlamentare ende nuk ka siguruar dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, dhe me këtë zbatimin e Marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjet e kontestit të emrit. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran ...
GazetaTema | 10-Jan-2019 15:14
Shumica parlamentare ende nuk ka siguruar dy të tretat e votave për të miratuar ndryshimet kushtetuese, dhe me këtë zbatimin e Marrëveshjes me Greqinë për zgjidhjet e kontestit të emrit. Kryeministri i Maqedonisë, Zoran ...

BESA e Kasamit jep një deputet për shumicën?!
Derisa pritet fillimi i seancës parlamentare për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese, në qarqe politike spekulohet se BESA e Bilall Kasamit dhe kryeministri Zoran Zaev kanë arrit marrëveshje për kërkesat e ...
Medial | 11-Jan-2019 15:27
Derisa pritet fillimi i seancës parlamentare për fazën përfundimtare të ndryshimeve kushtetuese, në qarqe politike spekulohet se BESA e Bilall Kasamit dhe kryeministri Zoran Zaev kanë arrit marrëveshje për kërkesat e ...

Lëvizjet pro-ruse vazhdojnë protestat para Kuvendit: Hiqni dorë nga ndryshimi i emrit (VIDEO)
Përpara Kuvendit të Maqedonisë paralelisht derisa pritet që të fillojë seanca për votimin e ndryshimeve kushtetuese, vazhdon protesta tanimë për të tretën ditë me radhë e lëvizjeve pro-ruse të cilat janë kundër ...
Shprehja | 11-Jan-2019 15:20
Përpara Kuvendit të Maqedonisë paralelisht derisa pritet që të fillojë seanca për votimin e ndryshimeve kushtetuese, vazhdon protesta tanimë për të tretën ditë me radhë e lëvizjeve pro-ruse të cilat janë kundër ...

Janushev: Rasti “Talir” është përpjekje për presion politik ndaj OBRM-PDUKM-së në prag të ndryshimeve kushtetuese
Nga partia opozitare OBRM-PDUKM kanë reaguar ndaj vendimit të Gjykatë Penale për rastin e PSP-së “Talir”, ku të akuzuar janë ish-lideri i kësaj partie Nikolla Gruevski, deputeti Ilija Dimovski, ish-sekretari i kësaj ...
Shprehja | 11-Jan-2019 14:58
Nga partia opozitare OBRM-PDUKM kanë reaguar ndaj vendimit të Gjykatë Penale për rastin e PSP-së “Talir”, ku të akuzuar janë ish-lideri i kësaj partie Nikolla Gruevski, deputeti Ilija Dimovski, ish-sekretari i kësaj ...

Lëvizjet pro-ruse vazhdojnë protestat para Kuvendit: Hiqni dorë nga ndryshimi i emrit (VIDEO)
Përpara Kuvendit të Maqedonisë paralelisht derisa pritet që të fillojë seanca për votimin e ndryshimeve kushtetuese , vazhdon protesta tanimë për të tretën ditë me radhë e lëvizjeve pro-ruse të cilat janë kundër ...
Ina-Online | 11-Jan-2019 14:43
Përpara Kuvendit të Maqedonisë paralelisht derisa pritet që të fillojë seanca për votimin e ndryshimeve kushtetuese , vazhdon protesta tanimë për të tretën ditë me radhë e lëvizjeve pro-ruse të cilat janë kundër ...

Muki beson te Zaevi, Maqedoninë do ta çojmë në NATO dhe BE
Deputeti shqiptarë i LSDM-së, Muhamed Zekiri ka besim të plotë në liderin e tij maqedonas dhe njëherit edhe kryeministër, Zoran Zaev dhe thotë se se do ia dalin ata dy së bashku dhe Maqedoninë do ta anëtarësojnë në NATO ...
Albportali | 11-Jan-2019 14:34
Deputeti shqiptarë i LSDM-së, Muhamed Zekiri ka besim të plotë në liderin e tij maqedonas dhe njëherit edhe kryeministër, Zoran Zaev dhe thotë se se do ia dalin ata dy së bashku dhe Maqedoninë do ta anëtarësojnë në NATO ...

VMRO-DPMNE: Zaev po ushtron presion mbi deputetët për të votuar ndryshimet kushtetuese
Shkup, 11 janar - Pranimi i aktakuzës së rastit “Talir” nga Gjykata Penale, për VMRO-DPMNE-në, është edhe një tjetër dëshmi se Kryeministri Zoran Zaev po u bën presion deputetëve të partisë opozitare për të votuar ...
Zhurnal | 11-Jan-2019 14:12
Shkup, 11 janar - Pranimi i aktakuzës së rastit “Talir” nga Gjykata Penale, për VMRO-DPMNE-në, është edhe një tjetër dëshmi se Kryeministri Zoran Zaev po u bën presion deputetëve të partisë opozitare për të votuar ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved