ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 11/12/2018 16:19

Lahuta është instrumenti kryesor në Eposin e Kreshnikëve

Lahuta është instrumenti kryesor në Eposin e Kreshnikëve
Ministria e Kulturës, Rinise dhe Sportit në përputhje me mandatin e saj ligjor dhe aktet tjera që rregullojnë fushën e trashëgimisë kulturore, në vazhdimësi është e përkushtuar në ruajtjen dhe mbrojtjen e trashëgimisë ...
Kosova Press | 07-Dec-2018 12:16
Ministria e Kulturës, Rinise dhe Sportit në përputhje me mandatin e saj ligjor dhe aktet tjera që rregullojnë fushën e trashëgimisë kulturore, në vazhdimësi është e përkushtuar në ruajtjen dhe mbrojtjen e trashëgimisë ...

MKRS: Lahuta është instrumenti më i lashtë dhe kryesori në Eposin e Kreshnikëve
Ministria e Kulturës, Rinise dhe Sportit shprehet se është përkushtuar në vazhdimësi në ruajtjen dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore në përputhje me mandatin e saj ligjor dhe aktet tjera që rregullojnë këtë fushë ...
Klan Kosova | 07-Dec-2018 11:52
Ministria e Kulturës, Rinise dhe Sportit shprehet se është përkushtuar në vazhdimësi në ruajtjen dhe mbrojtjen e trashëgimisë kulturore në përputhje me mandatin e saj ligjor dhe aktet tjera që rregullojnë këtë fushë ...

Lahuta “shqiptare”, e penalizuar nga Kosova, e pavotuar në UNESCO
ALMA MILE/ Që Serbia mund të kishte regjistruar në UNESCO lahutën si një instrument të vetin, shkaktoi jo pak reagime këto ditë. Ishin të shumtë ata që akuzuan qeverinë shqiptare për mefshtësi, duke u krijuar mundësi ...
Panorama | 07-Dec-2018 07:10
ALMA MILE/ Që Serbia mund të kishte regjistruar në UNESCO lahutën si një instrument të vetin, shkaktoi jo pak reagime këto ditë. Ishin të shumtë ata që akuzuan qeverinë shqiptare për mefshtësi, duke u krijuar mundësi ...

Lahuta e Serbisë? Lahutari mes lotësh: Ja dhamë vetë, s’e grabitën!
I ftuar pasditen e sotme në “Ftesë në 5” në Top Channel, ishte lahutari i vjetër i malësisë Jonuz Delaj. I prekur emocionalisht pas vendimit të UNESCO-s për ta regjistruar lahutën si pasuri kombëtare të Serbisë, Jonuzi ...
Gazeta Shqip | 06-Dec-2018 19:40
I ftuar pasditen e sotme në “Ftesë në 5” në Top Channel, ishte lahutari i vjetër i malësisë Jonuz Delaj. I prekur emocionalisht pas vendimit të UNESCO-s për ta regjistruar lahutën si pasuri kombëtare të Serbisë, Jonuzi ...

‘Instrument me prejardhje serbe’, lahutari i njohur: Turp!
SHKODER Një nga elementët më thelbësorë në kulturën shqiptare është instrumenti i lahutës që mbahet si element i trashëgimisë kulturore autentike shqiptare. Dikur, shtëpia pa lahutë quhej “shtëpi e lanun”. Ishte turp ...
BalkanWeb | 06-Dec-2018 16:29
SHKODER Një nga elementët më thelbësorë në kulturën shqiptare është instrumenti i lahutës që mbahet si element i trashëgimisë kulturore autentike shqiptare. Dikur, shtëpia pa lahutë quhej “shtëpi e lanun”. Ishte turp ...

“Lahuta serbe”, studiuesja: Askush nuk na e ka marrë!
Meri Kumbe e ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, ka komentuar lajmin e përhapur në media, se lahuta është njohur nga UNESCO si trashëgimi e Serbisë. Pas përgënjeshtrimit të lajmit nga ministrja e Kulturës, Mirela ...
BalkanWeb | 06-Dec-2018 15:47
Meri Kumbe e ftuar në rubrikën “Opinion” në News 24, ka komentuar lajmin e përhapur në media, se lahuta është njohur nga UNESCO si trashëgimi e Serbisë. Pas përgënjeshtrimit të lajmit nga ministrja e Kulturës, Mirela ...

Lahuta/ Sokol Shupo: Kjo është një çështje, ku fitues janë ata që lobojnë!
Studiuesi i njohur Sokol Shupo ishte pjesë e debatit në “Ftesë në 5” lidhur me vendimin e UNESCO-s për regjistrimin e lahutës si pasuri serbe. Sipas tij kjo është një çështje, ku fitues janë ata që lobojnë dhe janë ...
Java News | 06-Dec-2018 18:00
Studiuesi i njohur Sokol Shupo ishte pjesë e debatit në “Ftesë në 5” lidhur me vendimin e UNESCO-s për regjistrimin e lahutës si pasuri serbe. Sipas tij kjo është një çështje, ku fitues janë ata që lobojnë dhe janë ...

‘Lahuta serbe, jo shqiptare’, reagon Ministria e Kulturës
“Lahuta nuk është shqiptare por serbe”. Ky ka qenë lajmi që po qarkullon në media që prej ditës së djeshme lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëgimisë kulturore serbe. E ...
BalkanWeb | 05-Dec-2018 13:53
“Lahuta nuk është shqiptare por serbe”. Ky ka qenë lajmi që po qarkullon në media që prej ditës së djeshme lidhur me një vendim të UNESCO-s, ku thuhej se lahuta ishte pjesë e listës së trashëgimisë kulturore serbe. E ...

Lahuta, serbe? Ministria shqiptare e Kulturës: I thamë UNESCO- që është e të gjithëve
Ministria e Kulturës ka reaguar sot për lajmin se UNESCO ka vendosur që lahuta është trashëgimi kulturore e Serbisë, dhe jo shqiptare. Sipas Ministrisë: “Në sesionin e 13-të të Komitetit Ndërqeveritar për Ruajtjen e ...
GazetaTema | 05-Dec-2018 11:32
Ministria e Kulturës ka reaguar sot për lajmin se UNESCO ka vendosur që lahuta është trashëgimi kulturore e Serbisë, dhe jo shqiptare. Sipas Ministrisë: “Në sesionin e 13-të të Komitetit Ndërqeveritar për Ruajtjen e ...

Lahuta shqiptare është gati për UNESCO, por mungon lobimi nga institucionet e Shqipërisë
Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla. Akademiku dhe muzikologu i njohur Vasil Tole, shprehet se “ky ...
Republika | 06-Dec-2018 12:42
Serbia e futi eposin e saj në UNESCO së bashku me instrumentin që e quajnë “gusle”, që është e ngjashme me lahutën shqiptare, por me disa ndryshime të vogla. Akademiku dhe muzikologu i njohur Vasil Tole, shprehet se “ky ...

VIDEO/ “Lahuta s’është pasuri kombëtare e shqiptarëve por e serbve”, UNESCO merr vendim për instrumentin e njohur
“Lahuta nuk është shqiptare por serbe”. Ky është përfunimi që ka futur këtë instrument në listën e trashëgimisë së UNESCO-s si pjesë e kulturës së Serbisë. Edhe pse këndimi me lahutë ka gjurmë të forta në historinë e ...
GazetaTema | 04-Dec-2018 10:57
“Lahuta nuk është shqiptare por serbe”. Ky është përfunimi që ka futur këtë instrument në listën e trashëgimisë së UNESCO-s si pjesë e kulturës së Serbisë. Edhe pse këndimi me lahutë ka gjurmë të forta në historinë e ...

Debati për Lahutën, Ministria: Nuk jemi shprehur
Ministria e Kulturës përmes një deklarate për shtyp hedh poshtë zëra e bëra publik, sipas të cilëve UNESCO është shprehur se “lahuta nuk është shqiptare por serbe”. ”Asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast ...
Gazeta Shqip | 05-Dec-2018 17:30
Ministria e Kulturës përmes një deklarate për shtyp hedh poshtë zëra e bëra publik, sipas të cilëve UNESCO është shprehur se “lahuta nuk është shqiptare por serbe”. ”Asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast ...

Serbët marrin lahutën shqiptare?
Unesco fut lahutën ne listën e trashëgimisë kulturore serbe, por me emrin e Gusel. Por perse ky vendim kur ky instrument popullor njihet edhe si shqiptar. Këndimi me lahute ka gjurme te lashta ne historinë e disa prej ...
VizionPlus | 05-Dec-2018 13:45
Unesco fut lahutën ne listën e trashëgimisë kulturore serbe, por me emrin e Gusel. Por perse ky vendim kur ky instrument popullor njihet edhe si shqiptar. Këndimi me lahute ka gjurme te lashta ne historinë e disa prej ...

Lahuta “shqiptare”, e penalizuar nga Kosova, e pavotuar në UNESCO
Që Serbia mund të kishte regjistruar në UNESCO lahutën si një instrument të vetin, shkaktoi jo pak reagime këto ditë. Ishin të shumtë ata që akuzuan qeverinë shqiptare për mefshtësi, duke u krijuar mundësi serbëve, të ...
Koha Jone | 06-Dec-2018 12:16
Që Serbia mund të kishte regjistruar në UNESCO lahutën si një instrument të vetin, shkaktoi jo pak reagime këto ditë. Ishin të shumtë ata që akuzuan qeverinë shqiptare për mefshtësi, duke u krijuar mundësi serbëve, të ...

Lahuta e Serbëve pasuri e UNESCO-s
Serbia ka regjistruar si pasuri botërore në Unesco të kënduarit me Gusle ose lahutë. Ajo që habit është reagimi i Ministrisë Shqiptare të Kulturës që është e preokupuar për të korrigjuar mediat, të cilat sipas saj e ...
Respublica | 06-Dec-2018 00:17
Serbia ka regjistruar si pasuri botërore në Unesco të kënduarit me Gusle ose lahutë. Ajo që habit është reagimi i Ministrisë Shqiptare të Kulturës që është e preokupuar për të korrigjuar mediat, të cilat sipas saj e ...

Jo vetëm lahutën, Serbia kërkon të “marrë” dhe xhubletën shqiptare
Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbuloi në Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka të sigurt ...
Koha Jone | 05-Dec-2018 22:53
Jo vetëm lahuta dhe të kënduarit me lahutë, por duket se edhe xhupleta shqiptare po kërkohet të përvetësohet nga Serbia. Këtë fakt e zbuloi në Ora News studiuesi, Jaho Brahaj, dhe pse tha se nuk e ka të sigurt ...

Kënga me lahutë në UNESCO: E regjistron Serbia - vendet ballkanike kërkojnë t’i bashkohen
UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me Gusle.
Kosova Press | 05-Dec-2018 16:32
UNESCO ka njoftuar se është regjistruar si pasuri botërore të kënduarit me Gusle.

Nuk ka asnjë vendim nga UNESCO, që njeh lahutën si trashëgimi serbe
Ministria e Kulturës në Shqipëri, ka reaguar të mërkurën pas lajmit se instrumenti i “lahutës nuk është shqiptare por serbe”. Nëpërmjet konferencës për medie, institucioni më i lartë i kulturës në shtetin shqiptar, ka ...
Klan Kosova | 05-Dec-2018 15:02
Ministria e Kulturës në Shqipëri, ka reaguar të mërkurën pas lajmit se instrumenti i “lahutës nuk është shqiptare por serbe”. Nëpërmjet konferencës për medie, institucioni më i lartë i kulturës në shtetin shqiptar, ka ...

“Lahuta është serbe, jo shqiptare”, reagon Ministria: Kemi prioritete të tjera
Ministria e Kulturës ka reaguar pas lajmit të shpërndarë dje në media se UNESCO kishte pranuar se lahuta është trashëgimi kulturore jomateriale e Serbisë. Me anë të një njoftimi për mediat Ministria e Kulturës tha se: ...
Koha Jone | 05-Dec-2018 12:19
Ministria e Kulturës ka reaguar pas lajmit të shpërndarë dje në media se UNESCO kishte pranuar se lahuta është trashëgimi kulturore jomateriale e Serbisë. Me anë të një njoftimi për mediat Ministria e Kulturës tha se: ...

Ministria e Kulturës: S’ka asnjë vendin nga UNESCO, se lahuta s’është shqiptare, por serbe!
Lidhur me çeshtjen e Lahutes, Ministria e Kulturës, në komunikim edhe me Misionin tonë të Përhershëm pranë UNESCO-s, sqaron se asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast Komiteti Ndërqeveritar për Ruajtjen e ...
Java News | 05-Dec-2018 10:36
Lidhur me çeshtjen e Lahutes, Ministria e Kulturës, në komunikim edhe me Misionin tonë të Përhershëm pranë UNESCO-s, sqaron se asnjë vendim nuk është marrë dhe në asnjë rast Komiteti Ndërqeveritar për Ruajtjen e ...

12
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved