ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 18/01/2019 20:04

The Guardian: Qeveria “divorcohet” nga kisha ortodokse në Greqi

The Guardian: Qeveria “divorcohet” nga kisha ortodokse në Greqi
Qeveria e Athinës ka ndërmarrë një hap radikal në transformimin e marrëdhënieve të shtetit me kishën ortodokse. Tashmë, klerikët nuk do të gëzojnë më statusin e nëpunësit publik. Kjo është lëvizja më e madhe e vendit ...
GazetaTema | 08-Nov-2018 13:38
Qeveria e Athinës ka ndërmarrë një hap radikal në transformimin e marrëdhënieve të shtetit me kishën ortodokse. Tashmë, klerikët nuk do të gëzojnë më statusin e nëpunësit publik. Kjo është lëvizja më e madhe e vendit ...

The Guardian: Qeveria “divorcohet” nga kisha ortodokse në Greqi
Qeveria e Athinës ka ndërmarrë një hap radikal në transformimin e marrëdhënieve të shtetit me kishën ortodokse. Tashmë, klerikët nuk do të gëzojnë më statusin e nëpunësit publik. Kjo është lëvizja më e madhe e vendit ...
Koha Jone | 08-Nov-2018 14:51
Qeveria e Athinës ka ndërmarrë një hap radikal në transformimin e marrëdhënieve të shtetit me kishën ortodokse. Tashmë, klerikët nuk do të gëzojnë më statusin e nëpunësit publik. Kjo është lëvizja më e madhe e vendit ...

Marrëveshja e re në Greqi largon dhjetë mijë priftërinj nga listat e pagave
Një marrëveshje historike është arritur në Athinë përmes së cilës do t’i jepet fund statusit të priftërinjve si shërbyes publik. Ky veprim e çon Greqinë një hap para ndarjes se kishës dhe shtetit. Kisha Ortodokse ka një ...
Ina-Online | 08-Nov-2018 10:34
Një marrëveshje historike është arritur në Athinë përmes së cilës do t’i jepet fund statusit të priftërinjve si shërbyes publik. Ky veprim e çon Greqinë një hap para ndarjes se kishës dhe shtetit. Kisha Ortodokse ka një ...

Qeveria greke, marrëveshje historike me kishën
Shumëkush e ka quajtur kompromis, të tjerë marrëveshje historike, disa madje edhe ndarje, atë të cilën kanë komunikuar kryeministri Alexis Tsipras dhe kryepeshkopi grek Ieronimos në një konferencë të përbashkët shtypi.
Top Channel | 07-Nov-2018 13:26
Shumëkush e ka quajtur kompromis, të tjerë marrëveshje historike, disa madje edhe ndarje, atë të cilën kanë komunikuar kryeministri Alexis Tsipras dhe kryepeshkopi grek Ieronimos në një konferencë të përbashkët shtypi.

Greqia bën një hap përpara ndarjes së shtetit nga Kisha
Është arritur një marrëveshje historike në Athinë që do t’i japë fund statusit të priftërinjve si shërbyes civilë dhe sjell Greqinë një hap përpara në ndarjen e Kishës nga shteti. Rreth 10 mijë punonjës të Kishës do të ...
Arbresh | 07-Nov-2018 21:02
Është arritur një marrëveshje historike në Athinë që do t’i japë fund statusit të priftërinjve si shërbyes civilë dhe sjell Greqinë një hap përpara në ndarjen e Kishës nga shteti. Rreth 10 mijë punonjës të Kishës do të ...

Greqia drejt neutralitetit fetar
Greqia hedh një hap të rëndësishëm drejt neutralitetit fetar. Kryeministri grek Alexis Tsipras dhe kryepeshkopi ortodoks Jeronimos arritën një marrëveshje që i heq klerit kishtar statusin e nëpunësit civil. Megjithatë ...
TV Klan | 07-Nov-2018 17:14
Greqia hedh një hap të rëndësishëm drejt neutralitetit fetar. Kryeministri grek Alexis Tsipras dhe kryepeshkopi ortodoks Jeronimos arritën një marrëveshje që i heq klerit kishtar statusin e nëpunësit civil. Megjithatë ...

Marrëveshja e re në Greqi largon 10 mijë priftërinj nga listat e pagave
Një marrëveshje historike është arritur në Athinë përmes së cilës do t’i jepet fund statusit të priftërinjve si shërbyes publik. Ky veprim e çon Greqinë një hap para ndarjes se kishës dhe shtetit. Kisha Ortodokse ka një ...
Klan Kosova | 07-Nov-2018 17:55
Një marrëveshje historike është arritur në Athinë përmes së cilës do t’i jepet fund statusit të priftërinjve si shërbyes publik. Ky veprim e çon Greqinë një hap para ndarjes se kishës dhe shtetit. Kisha Ortodokse ka një ...

Greqia i heq rrogën dhe privilegjet 10 mijë priftërinjve
Shteti grek nuk do të financojë më Kishen. Pagat që shkojnë për kishat dhe priftërinjte dhe kapin vleren e 200 milion eurove në vit nuk do të paguhen më nga buxheti i shtetit. Marrëveshja u arrit mes kryeministrit ...
VizionPlus | 07-Nov-2018 10:16
Shteti grek nuk do të financojë më Kishen. Pagat që shkojnë për kishat dhe priftërinjte dhe kapin vleren e 200 milion eurove në vit nuk do të paguhen më nga buxheti i shtetit. Marrëveshja u arrit mes kryeministrit ...

Athinë, marrëveshje kishë-shtet për një Greqi laike
Marrëveshje historike mes kishës së fuqishme ortodokse greke dhe shtetit, ku ky i fundit do të vazhdojnë të garantojnë pagën e rreth 9 000 klerikëve, në këmbim të moskundërshtimit nga ana e kishës të reformës që ka për ...
Lajm Press | 07-Nov-2018 14:21
Marrëveshje historike mes kishës së fuqishme ortodokse greke dhe shtetit, ku ky i fundit do të vazhdojnë të garantojnë pagën e rreth 9 000 klerikëve, në këmbim të moskundërshtimit nga ana e kishës të reformës që ka për ...

Greqia marrëveshje historike me Kishën Ortodokse, nuk do paguajë rrogat e priftërinjve
Greqia dhe kisha e saj e fuqishme ortodokse ranë dakord paraprakisht të martën për të hequr rreth 10.000 priftërinj dhe stafin ndihmës nga lista e pagave të shtetit, në një marrëveshje që mund të hapë rrugën për një ...
Top Channel | 07-Nov-2018 00:23
Greqia dhe kisha e saj e fuqishme ortodokse ranë dakord paraprakisht të martën për të hequr rreth 10.000 priftërinj dhe stafin ndihmës nga lista e pagave të shtetit, në një marrëveshje që mund të hapë rrugën për një ...

Ateisti Tsipras u pret pagën 10 mijë priftërinjve: jo më rrogëtarë në shtet
Qeveria greke dhe Kisha Ortodokse greke arritën një marrëveshje të kushtëzuar për pothuajse 10.000 priftërinj dhe personel mbështetës, të cilët do të largohen nga lista e pagave e qeverisë, duke i hapur kështu një ...
Tesheshi | 07-Nov-2018 09:23
Qeveria greke dhe Kisha Ortodokse greke arritën një marrëveshje të kushtëzuar për pothuajse 10.000 priftërinj dhe personel mbështetës, të cilët do të largohen nga lista e pagave e qeverisë, duke i hapur kështu një ...

Greqia drejt neutralitetit fetar
Qeveria greke dhe Kisha janë duke përmbyllur një marrëveshje kornizë që do të rregullojë marrëdhëniet mes tyre si ato të karakterit politik ashtu edhe paqartësitë për çështjet e pronësisë. "Sot ne jemi duke u përpjekur ...
Respublica | 06-Nov-2018 20:30
Qeveria greke dhe Kisha janë duke përmbyllur një marrëveshje kornizë që do të rregullojë marrëdhëniet mes tyre si ato të karakterit politik ashtu edhe paqartësitë për çështjet e pronësisë. "Sot ne jemi duke u përpjekur ...

Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved