ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 16/10/2018 07:23

Ismail Kadare me mesazh të veçantë për vdekjen e Fatos Arapit

Ismail Kadare me mesazh të veçantë për vdekjen e Fatos Arapit
Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka” e cila sipas tij “do të jetë e veçantë dhe e çmuar në kronikën e ...
Koha Jone | 11-Oct-2018 23:24
Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka” e cila sipas tij “do të jetë e veçantë dhe e çmuar në kronikën e ...

Ismail Kadare pr Fatos Arapin: Humbje e madhe pr letrsin shqiptare
Për ndarjen nga jeta të poetit të njohur shqiptar Fatos Arapi ka reaguar edhe shkrimtari Ismail Kadare. Për shkrimtarin e njohur ikja e Arapit është një humbje e madhe për letërsinë shqipe. Dëshmia e tij, sipas Kadaresë ...
Bota Sot | 11-Oct-2018 22:48
Për ndarjen nga jeta të poetit të njohur shqiptar Fatos Arapi ka reaguar edhe shkrimtari Ismail Kadare. Për shkrimtarin e njohur ikja e Arapit është një humbje e madhe për letërsinë shqipe. Dëshmia e tij, sipas Kadaresë ...

Krijimtaria e Fatos Arapit në Fondet e Bibliotekës Kombëtare
Krijimtaria e botuar e Fatos Arapit ze fill ne vitin 1962 me botimin e vellimit te pare poetik “Shtigje poetike”, per te vijuar me pas me nje sere vellimesh poetike, tregime e novela dhe romane. E shtrire ne kohe, e ...
ikub.al | 11-Oct-2018 21:26
Krijimtaria e botuar e Fatos Arapit ze fill ne vitin 1962 me botimin e vellimit te pare poetik “Shtigje poetike”, per te vijuar me pas me nje sere vellimesh poetike, tregime e novela dhe romane. E shtrire ne kohe, e ...

Vdekja e Fatos Arapit, ja mesazhi i Kadaresë!
Shkrimtari i njohur Ismail Kadare, ka reaguar pas vdekjes së Fatos Arapit. Kadare e ka vlerësuar jetën e veprës së Arapit si një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka “Pas ikjes së Dritëro Agollit ...
Dritare.net | 11-Oct-2018 22:28
Shkrimtari i njohur Ismail Kadare, ka reaguar pas vdekjes së Fatos Arapit. Kadare e ka vlerësuar jetën e veprës së Arapit si një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka “Pas ikjes së Dritëro Agollit ...

“Po bëhet gjithmonë e më e vështirë”, Kadare, mesazh për humbjen e Arapit
Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka” e cila sipas tij “do të jetë e veçantë dhe e çmuar në kronikën e ...
Java News | 11-Oct-2018 21:22
Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “një jetë dhe krijimtari dramatike të shtrirë në dy epoka” e cila sipas tij “do të jetë e veçantë dhe e çmuar në kronikën e ...

Ismail Kadare, një mesazh plot dhimbje dhe krenarie për Fatos Arapin
Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “nje jete dhe krijimtari dramatike te shtrire ne dy epoka” e cila sipas tij “do te jete e veçante dhe e çmuar ne kroniken e ...
GazetaTema | 11-Oct-2018 20:55
Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “nje jete dhe krijimtari dramatike te shtrire ne dy epoka” e cila sipas tij “do te jete e veçante dhe e çmuar ne kroniken e ...

“Pas Agollit, po bëhet gjithmonë e më e vështirë”, Kadare mesazh për Fatos Arapin
Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “nje jete dhe krijimtari dramatike te shtrire ne dy epoka” e cila sipas tij “do te jete e vecante dhe e cmuar ne kroniken e ...
Java News | 11-Oct-2018 21:08
Shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare, ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “nje jete dhe krijimtari dramatike te shtrire ne dy epoka” e cila sipas tij “do te jete e vecante dhe e cmuar ne kroniken e ...

Ismail Kadare një mesazh plot dhimbje dhe krenari për Fatos Arapin
Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “nje jete dhe krijimtari dramatike te shtrire ne dy epoka” e cila sipas tij “do te jete e vecante dhe e cmuar ne kroniken e ...
Koha Jone | 11-Oct-2018 21:08
Shkrimtari i shquar shqiptar Ismail Kadare ka vlerësuar jetën dhe veprën e Fatos Arapit si “nje jete dhe krijimtari dramatike te shtrire ne dy epoka” e cila sipas tij “do te jete e vecante dhe e cmuar ne kroniken e ...

Haradinaj: Me vdekjen e Arapit ka humbur shumë letërsia shqiptare
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, shpreh ngushëllimet e tij për humbjen e shkrimtarit Fatos Arapi. Në ngushëllimin e dërguar familjarëve të shkrimtarit Haradinaj shkruan se letërsia shqiptare ka humbur një kolos ...
VizionPlus | 11-Oct-2018 18:34
Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj, shpreh ngushëllimet e tij për humbjen e shkrimtarit Fatos Arapi. Në ngushëllimin e dërguar familjarëve të shkrimtarit Haradinaj shkruan se letërsia shqiptare ka humbur një kolos ...

Shuhet Fatos Arapi, shkrimtari i madh që nuk e deshi bujën!
Fatos Arapi kishte preferuar tërheqjen; mosafishimin, i zhgënjyer ndoshta nga ajo që priste e ajo që erdhi. Por vëmendjen që shmangu në jetë, nuk mund të mos e kishte në vdekje. Njeriu që bashkë me Ismail Kadarenë dhe ...
Bordo | 11-Oct-2018 20:34
Fatos Arapi kishte preferuar tërheqjen; mosafishimin, i zhgënjyer ndoshta nga ajo që priste e ajo që erdhi. Por vëmendjen që shmangu në jetë, nuk mund të mos e kishte në vdekje. Njeriu që bashkë me Ismail Kadarenë dhe ...

Ndahet nga jeta shkrimtari Fatos Arapi
Fatos Arapi lindi ne vitin 1929 ne Vlore, ku dhe kreu shkollen e mesme. Studimet e larta i ndoqi ne Bullgari ne fakultetin e Matematikes dhe te Ekonomise. Ka punuar shume vjet gazetar dhe pedagog ne Fakultetin Histori ...
ikub.al | 11-Oct-2018 09:43
Fatos Arapi lindi ne vitin 1929 ne Vlore, ku dhe kreu shkollen e mesme. Studimet e larta i ndoqi ne Bullgari ne fakultetin e Matematikes dhe te Ekonomise. Ka punuar shume vjet gazetar dhe pedagog ne Fakultetin Histori ...

Lexon lajmin e vdekjes së Fatos Arapit, poeti shpërthen në lot (Foto)
TIRANE – Ndarja nga jeta e shkrimtarit Fatos Arapi në moshën 89-vjecare, pikëlloi të afërmit e tij, miqtë si dhe mjaft qytetarë e personalitete të kulturës shqiptare. Një nga miqtë e të ndjerit, poeti Xhevahir Spahiu ka ...
BalkanWeb | 11-Oct-2018 12:37
TIRANE – Ndarja nga jeta e shkrimtarit Fatos Arapi në moshën 89-vjecare, pikëlloi të afërmit e tij, miqtë si dhe mjaft qytetarë e personalitete të kulturës shqiptare. Një nga miqtë e të ndjerit, poeti Xhevahir Spahiu ka ...

Vdekja e Fatos Arapit, Ruçi: I këndoi tokës me fuqinë e shpirtit
TIRANE- Pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit Fatos Arapi, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi iu është bashkuar mesazheve ngushëlluese. Përmes një letre, Ruçi ka ngushëlluar familjarët e shkrimtarit të dashur për të gjithë ...
BalkanWeb | 11-Oct-2018 12:19
TIRANE- Pas ndarjes nga jeta të shkrimtarit Fatos Arapi, kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi iu është bashkuar mesazheve ngushëlluese. Përmes një letre, Ruçi ka ngushëlluar familjarët e shkrimtarit të dashur për të gjithë ...

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe poeti i madh shqiptar Fatos Arapi
Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu edhe shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta në Sofje të Bullgarisë, në Fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë. Ka punuar shumë vjet si gazetar dhe pedagog në Fakultetin ...
Lajm Press | 11-Oct-2018 19:32
Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu edhe shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta në Sofje të Bullgarisë, në Fakultetin e Matematikës dhe të Ekonomisë. Ka punuar shumë vjet si gazetar dhe pedagog në Fakultetin ...

Vdekja e Fatos Arapit, Meta: Vepra e tij e pasur do mbetet unikale
TIRANE- Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka shprehur ngushëllime familjes së shkrimtarit Fatos Arapi, i cili u nda sot nga jeta në moshën 89-vjecare. Meta thotë se vepra e tij e pasur dhe kontributi i ...
BalkanWeb | 11-Oct-2018 11:29
TIRANE- Presidenti i Republikës, Ilir Meta i ka shprehur ngushëllime familjes së shkrimtarit Fatos Arapi, i cili u nda sot nga jeta në moshën 89-vjecare. Meta thotë se vepra e tij e pasur dhe kontributi i ...

Kumbaro për Fatos Arapin: Sinonim shqiptar i poetit. La pas kryeveprën e botës, poezinë
Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka shprehur një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të poetit Fatos Arapi. “Fatos Arapi, sinonim i pashmangshëm shqiptar i Poetit, ndahet vetëm fizikisht nga jeta duke lënë pas ...
GazetaTema | 11-Oct-2018 12:55
Ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro ka shprehur një mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të poetit Fatos Arapi. “Fatos Arapi, sinonim i pashmangshëm shqiptar i Poetit, ndahet vetëm fizikisht nga jeta duke lënë pas ...

FOTO sa 1000 fjalë: Xhevahir Spahiu shpërthen në lot kur sheh lajmërimin e vdekjes për Fatos Arapin
Poeti i njohur Xhevahir Spahiu është tronditur nga vdekja e shkrimtarit Fatos Arapi. Ai ka shpërthyer në lot kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së mikut të tij ngjitur pas një shtyllë. Fotografia është përcjellë nga ...
GazetaTema | 11-Oct-2018 12:43
Poeti i njohur Xhevahir Spahiu është tronditur nga vdekja e shkrimtarit Fatos Arapi. Ai ka shpërthyer në lot kur ka lexuar lajmërimin e vdekjes së mikut të tij ngjitur pas një shtyllë. Fotografia është përcjellë nga ...

Ndahet nga jeta shkrimtari i njohur, Fatos Arapi
TIRANE – Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjecare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në ...
BalkanWeb | 11-Oct-2018 09:16
TIRANE – Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjecare shkrimtari i njohur Fatos Arapi. Fatos Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë. Po atje ai kreu shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta i ndoqi në Bullgari (Sofje) në ...

Ndahet nga jeta shkrimtari dhe poeti i madh shqiptar Fatos Arapi
Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Aarapi. Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu edhe shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta në Sofje të Bullgarisë, në Fakultetin e ...
Flaka | 11-Oct-2018 19:32
Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare shkrimtari i njohur shqiptar, Fatos Aarapi. Arapi lindi në vitin 1929 në Vlorë, ku kreu edhe shkollën e mesme, ndërsa studimet e larta në Sofje të Bullgarisë, në Fakultetin e ...

Fatos Arapi është ende në qytet (disa shënime nga jeta e poetit të njohur, që sot na la)
Shënime për Fatos Arapin, poetin i cili pas më shumë se 60 vjet krijimtari, më shumë se në vendin e tij vlerësimet i ka marrë nga kritika e huaj. Ai ndërroi jetë sot, pasi vuante prej vitesh nga një sëmundje Nga Aida ...
GazetaTema | 11-Oct-2018 11:07
Shënime për Fatos Arapin, poetin i cili pas më shumë se 60 vjet krijimtari, më shumë se në vendin e tij vlerësimet i ka marrë nga kritika e huaj. Ai ndërroi jetë sot, pasi vuante prej vitesh nga një sëmundje Nga Aida ...

123...>>
Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved