ikub.al   |   Njoftime  |   Biznese.al   |   Ligje
Rifreskimi i fundit: 28/02/2020 04:22

1 2 3

Ismail Kadare dhe Ben Blushi në Panairin e Librit në Leipzig
Ismail Kadare dhe Ben Blushi në Panairin e Librit në Leipzig
Letersia shqipe do te jete e pranishme permes zerave me perfaqesues te saj ne eventin e madh te librit si Mitrush Kuteli, Ismail Kadare dhe Ben Blushi. Ne stenden e Shqiperise ne kete panair, vizitoret gjermanofoles apo ...
Te gjitha 2 | ikub.al | para 9 ore
Letersia shqipe do te jete e pranishme permes zerave me perfaqesues te saj ne eventin e madh te librit si Mitrush Kuteli, Ismail Kadare dhe Ben Blushi. Ne stenden e Shqiperise ne kete panair, vizitoret gjermanofoles apo ...
Përkujtohet Gustav Meyer, albanolog dhe filolog
Përkujtohet Gustav Meyer, albanolog dhe filolog
Me 1867 filloi studimet per filologji klasike. Me 1871 promovoi dizertacionin e doktoratures me teme: “De nominibus graecis copositus”. Me pas punoi si mesues gjimnazi ne Ernestinun te Gota-s. Gjate kesaj kohe u ...
Te gjitha 3 | ikub.al | para 9 ore
Me 1867 filloi studimet per filologji klasike. Me 1871 promovoi dizertacionin e doktoratures me teme: “De nominibus graecis copositus”. Me pas punoi si mesues gjimnazi ne Ernestinun te Gota-s. Gjate kesaj kohe u ...
Maskat e karnavaleve “Made in Albania” që po qarkullojnë në botë
Maskat e karnavaleve “Made in Albania” që po qarkullojnë në botë
Në një studio të qetë në veri të Shqipërisë, artistët pikturojnë dhe dekorojnë me delikatesë dhjetëra e mijëra maska ??veneciane që qarkulluan në botë gjatë karnavaleve. Rreth 50 persona bëjnë punë artizanale në një ...
Te gjitha 3 | Dritare | para 10 ore
Në një studio të qetë në veri të Shqipërisë, artistët pikturojnë dhe dekorojnë me delikatesë dhjetëra e mijëra maska ??veneciane që qarkulluan në botë gjatë karnavaleve. Rreth 50 persona bëjnë punë artizanale në një ...
Tetovarja sjell “Festivalin Kuq e Zi” në Kreuzlingen të Zvicrës
Tetovarja sjell “Festivalin Kuq e Zi” në Kreuzlingen të Zvicrës
Shpresa Memedi, një ndërmarrëse e suksesshme me prejardhje nga Tetova është ajo që ka marrë nismën: do t`i sjellë në Zvicër, më saktë, në Kreuzlingen (Thurgau) yjet më të njohur të pop skenës shqiptare për të qenë pjesë ...
| AlbInfo | para 9 ore
Shpresa Memedi, një ndërmarrëse e suksesshme me prejardhje nga Tetova është ajo që ka marrë nismën: do t`i sjellë në Zvicër, më saktë, në Kreuzlingen (Thurgau) yjet më të njohur të pop skenës shqiptare për të qenë pjesë ...
Të shtunën promovohet libri “Bisedë shpirtërore me Shën Nënen Terezë” i autorit Zekerija Idrizi
Të shtunën promovohet libri “Bisedë shpirtërore me Shën Nënen Terezë” i autorit Zekerija Idrizi
Të shtunën, më datë 29 të këtij muaji, në sallën e madhe të Komunës së Çairit, me fillim prej orës 14 do të promovohet libri i 13-të me radhë, vepra filozofike –letrare “ Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë” , e ...
| Koha.mk | para 13 ore
Të shtunën, më datë 29 të këtij muaji, në sallën e madhe të Komunës së Çairit, me fillim prej orës 14 do të promovohet libri i 13-të me radhë, vepra filozofike –letrare “ Bisedë shpirtërore me Shën Nënën Terezë” , e ...
Kumbaro për Nexhmije Hoxhën: Gruaja që paturpësisht dhe me cinizëm nuk reagoi asnjëherë për të burgosurit dhe të vra rët, mes tyre Sabiha Kasimati nga Libohova
Kumbaro për Nexhmije Hoxhën: Gruaja që paturpësisht dhe me cinizëm nuk reagoi asnjëherë për të burgosurit dhe të vra rët, mes tyre Sabiha Kasimati nga Libohova
Nga Mirela Kumbaro Sot është 26 shkurt 2020. Kronikat e lajmeve lajmeruan me bujë vde kjen e një gruaje 99 vjeçare. Nuk më intereson fundi biologjik i gruas 99 vjeçare. Por vazhdon më trondit fakti që jeta dhe vepra e ...
Te gjitha 2 | Lexo | 26-Feb-2020 22:38
Nga Mirela Kumbaro Sot është 26 shkurt 2020. Kronikat e lajmeve lajmeruan me bujë vde kjen e një gruaje 99 vjeçare. Nuk më intereson fundi biologjik i gruas 99 vjeçare. Por vazhdon më trondit fakti që jeta dhe vepra e ...
5 – 7 Qershor, Konferenca Ndërkombëtare e Arkivistikës këtë vit në Sarandë
5 – 7 Qershor, Konferenca Ndërkombëtare e Arkivistikës këtë vit në Sarandë
Pas Tiranës, Prishtinës dhe Shkupit, këtë vit Konferenca IV Mbarëkombëtare e Arkivistikës do të zhvillohet në Sarandë. Kjo Konferencë do të mirëpresë arkivistët nga të gjitha trojet shqiptare, në datat 5-7 qershor 2020. ...
Te gjitha 2 | Saranda Web | para 16 ore
Pas Tiranës, Prishtinës dhe Shkupit, këtë vit Konferenca IV Mbarëkombëtare e Arkivistikës do të zhvillohet në Sarandë. Kjo Konferencë do të mirëpresë arkivistët nga të gjitha trojet shqiptare, në datat 5-7 qershor 2020. ...
Letra e Agron Tufes per Veliajn, ja pergjigja…
Letra e Agron Tufes per Veliajn, ja pergjigja…
Nga Agron Tufa Me rastin e përvjetorit të pushkatimit tragjik të publicistit dhe poetit Manush Peshkëpia (26.2.1951), po sjell për publikun këtu një shkresë drejtuar Bashkisë së Tiranës për emërtimin e një rruge në ...
| Standard | para 14 ore
Nga Agron Tufa Me rastin e përvjetorit të pushkatimit tragjik të publicistit dhe poetit Manush Peshkëpia (26.2.1951), po sjell për publikun këtu një shkresë drejtuar Bashkisë së Tiranës për emërtimin e një rruge në ...
“Miss Julie” e Strindberg në Ar Turbina
“Miss Julie” e Strindberg në Ar Turbina
I konsideruar si një nga gjigandët e teatrit botëror, Strindberg do të shohë dritën e skenës në shqip me veprën kontraverse “Miss Julie”. Me regji të Kiço Londos dhe protoganizmin e aktorëve Laura Nezha, Vin Bejleri dhe ...
| RTSH | para 15 ore
I konsideruar si një nga gjigandët e teatrit botëror, Strindberg do të shohë dritën e skenës në shqip me veprën kontraverse “Miss Julie”. Me regji të Kiço Londos dhe protoganizmin e aktorëve Laura Nezha, Vin Bejleri dhe ...
Gajraku: Infrastruktura e BKK-së të jetë në fokus të Qeverisë, kapacitete të vogla për dixhitalizimin
Gajraku: Infrastruktura e BKK-së të jetë në fokus të Qeverisë, kapacitete të vogla për dixhitalizimin
Drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, Fazli Gajraku, në “Express Intervistën” në KTV ka thënë se Qeveria duhet të ketë në fokus Bibliotekën Kombëtare për të finalizuar projektet infrastrukturore. Ai thotë se ...
Te gjitha 5 | Koha.net | 26-Feb-2020 17:56
Drejtori i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, Fazli Gajraku, në “Express Intervistën” në KTV ka thënë se Qeveria duhet të ketë në fokus Bibliotekën Kombëtare për të finalizuar projektet infrastrukturore. Ai thotë se ...
Ish i internuar, piktori Leke Tasi: Domosdoshmëri që brezi i ri të njihet me dhunën shtetërore
Ish i internuar, piktori Leke Tasi: Domosdoshmëri që brezi i ri të njihet me dhunën shtetërore
Ditët e kujtesës sjellin në vëmendje vepra artistike të lindura në kushte jo të zakonshme, në burgje dhe kampe internime. Piktori Lekë Tasi prezanton dy tablo jete, realizuara në vendinterrnim, Grabianë 30 vite më parë. ...
Te gjitha 3 | ABCNews | 26-Feb-2020 19:15
Ditët e kujtesës sjellin në vëmendje vepra artistike të lindura në kushte jo të zakonshme, në burgje dhe kampe internime. Piktori Lekë Tasi prezanton dy tablo jete, realizuara në vendinterrnim, Grabianë 30 vite më parë. ...
“FemArt”-i hap thirrjen për pjesëmarrëset e edicionit të tetë
“FemArt”-i hap thirrjen për pjesëmarrëset e edicionit të tetë
Qendra për Art dhe Komunitet – “Artpolis” organizon festivalin “FemArt” për të tetën herë radhazi në Prishtinë, nga data 15 - 20 maj 2020, me moton "Çka nëse gratë do të kishin më shumë......
| Zeri | para 18 ore
Qendra për Art dhe Komunitet – “Artpolis” organizon festivalin “FemArt” për të tetën herë radhazi në Prishtinë, nga data 15 - 20 maj 2020, me moton "Çka nëse gratë do të kishin më shumë......
Arbëreshët nuk e kanë harruar origjinën!
Arbëreshët nuk e kanë harruar origjinën!
Arbëreshët e Italisë, edhe pse ka më shumë se 500 vite, që janë larguar nga Shqipëria nuk e kanë harruar origjinën e tyre. Ato kurdoherë janë krenarë që janë shqiptarë dhe e demonstrojnë diçka të tillë me forma të ...
| Ina-Online | para 19 ore
Arbëreshët e Italisë, edhe pse ka më shumë se 500 vite, që janë larguar nga Shqipëria nuk e kanë harruar origjinën e tyre. Ato kurdoherë janë krenarë që janë shqiptarë dhe e demonstrojnë diçka të tillë me forma të ...
Gjurmët e objektit romak në Prizren shkatërrohen në pritje të shtetit
Gjurmët e objektit romak në Prizren shkatërrohen në pritje të shtetit
Prizren, 27 shkurt – Këshilli për Trashëgiminë Kulturore të Prizrenit ka kërkuar nga organet qendrore dhe ato komunale mbrojtjen e lokalitetit arkeologjik në Sheshin e Lidhjes, me ndërmarrjen e masave adekuate për ...
| Koha.net | para 20 ore
Prizren, 27 shkurt – Këshilli për Trashëgiminë Kulturore të Prizrenit ka kërkuar nga organet qendrore dhe ato komunale mbrojtjen e lokalitetit arkeologjik në Sheshin e Lidhjes, me ndërmarrjen e masave adekuate për ...
Doli nga shtypi botimi i dytë i librit: “E drejta kushtetuese”, i Prof. Jeton Shasivari
Doli nga shtypi botimi i dytë i librit: “E drejta kushtetuese”, i Prof. Jeton Shasivari
Këtyre ditëve nga Shtëpia Botuese “Furkan ISM” nga Shkupi, doli nga shtypi botimi i dytë i tekstit universitar: E drejta kushtetuese, i autorit Prof. Dr. Jeton Shasivari, profesor ordinar në lëmin juridik: E drejta ...
Te gjitha 3 | Ina-Online | 26-Feb-2020 16:51
Këtyre ditëve nga Shtëpia Botuese “Furkan ISM” nga Shkupi, doli nga shtypi botimi i dytë i tekstit universitar: E drejta kushtetuese, i autorit Prof. Dr. Jeton Shasivari, profesor ordinar në lëmin juridik: E drejta ...
1 2 3


Copyright © 2010 - time.al , All Rights Reserved